NATO vyšle do Iráku novou výcvikovou misi. Zapojit se chce i Česko

Severoatlantická aliance se chystá zvýšit svou pomoc Iráku. Pokud to ministři obrany NATO schválí, mohla by tam od léta působit nová výcviková mise. Se zapojením počítá i Česko, uvádí Radiožurnál.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nášivky na uniformě vojenských chemiků | Foto: Vlastimila Cyprisová | Zdroj: Armáda ČR

Češi teď v Iráku pomáhají s výcvikem pilotů a působí tam vojenští policisté a protichemičtí specialisté. „Je možné, že bychom například převedli 12 chemiků pod tuto misi, ale zatím to nechávám otevřené," uvedla k plánované české účasti ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová za hnutí ANO.

Ochrana námořních tras v Atlantiku i přesuny po Evropě. NATO zřídí dvě nová velitelství

Číst článek

Do alianční mise chce až 25 vojáků vyslat i Slovensko. „Půjde o přípravu instruktorů iráckých bezpečnostních sil, aby mohli potom vyučovat své podřízené," přiblížil slovenský ministr Peter Gajdoš.

V Iráku má NATO v současnosti několik desítek instruktorů. Nová mise má přispět ke stabilizaci Iráku po vytlačení tzv. Islámského státu. Jejím cílem bude připravit irácké ozbrojené síly, aby byly schopné samy čelit radikálům. Tento postup NATO už uplatňuje v Afghánistánu.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme