Irák neměl prostředky k výrobě atomových zbraní

Bílý dům poprvé uznal omyl ohledně jaderné hrozby Iráku. Jak připustil, tvrzení prezidenta George Bush v lednovém poselství o stavu unie o tom, že se Irák pokusil získat v Nigeru uran, je založeno na zfalšované informaci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Prohlášení Bílého domu následuje po článcích listů The New York Times a The Washington Post, podle kterých Bushovy výroky o iráckých pokusech získat uran v Africe vycházely z neúplných nebo nepřesných informací zpravodajských služeb.

Před několika týdny přitom bývalý irácký výzkumník Mahdí Ubajdí vydal americkým vojákům starší, ale důležité zařízení potřebné k výrobě jaderných zbraní. Zařízení měl 12 let ukryto na zahradě svého domu v Bagdádu, ale nikdy se skutečně neužívalo. Jde o speciální odstředivku, potřebnou pro výrobu atomové bomby. Podle televize CNN, která ukázala záběry součástek z odstředivky a odborné dokumentace předané vědcem Američanům, to jednoznačně dokazuje snahu režimu Saddáma Husajna nejen o výrobu jaderné zbraně, ale i o obnovení její výroby po vynuceném přerušení.

To bylo způsobeno odhalením programu inspektory OSN na počátku 90. let. Na druhé straně ale objevení odstředivky nepředstavuje tolik žádaný důkaz, že Irák zbraně hromadného ničení skutečně vlastnil, přiznali podle CNN američtí důstojníci v Iráku. David Kay, který dříve patřil k inspektorům OSN v Iráku a nyní v této zemi vede americký tým hledající zbraně hromadného ničení, považuje nález odstředivky za důkaz, že Saddámův režim "jaderný program pouze zazimoval a chystal se jej obnovit, příkaz k obnovení prací však Ubajdí už nedostal". Kay zdůraznil, že nalezenou odstředivku vyrobila evropská společnost zabývající se obohacováním uranu pro civilní účely.

Mahdí Ubajdí začal s americkými orgány spolupracovat poté, co mu byl nabídnut azyl v USA. Kay poukázal na to, že jako inspektor OSN s tehdejšími pravomocemi neměl žádnou šanci takto ukryté zařízení odhalit. Teprve nyní, když USA mohou zainteresovaným osobám nabízet ochranu nebo emigraci, se situace zlepšila. Přesto zůstává úloha amerických vojáků pátrajících po zbraních hromadného ničení v Iráku velmi obtížná.

Milan Kopp, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme