Irák má nového premiéra. Stal se jím bývalý šéf tajných služeb Mustafa Kázimí

Po měsících mocenských bojů vyslovil ve čtvrtek irácký parlament důvěru nové vládě pod vedením bývalého šéfa tajných služeb Mustafy Kázimího. Informují o tom agentury.

Bagdád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový irácký premiér Mustafa Kázimí (vlevo) je považovaný za kompromisního kandidáta.

Nový irácký premiér Mustafa Kázimí (vlevo) je považovaný za kompromisního kandidáta. | Zdroj: Reuters

Třiapadesátiletý šíitský politik se funkce ujímá po Ádilovi Abdalovi Mahdím, který z postu odstoupil loni na podzim v atmosféře protestů proti politické elitě a mizerné ekonomické situaci.

Írán nechce přijít o svůj vliv nad Irákem a Libanonem. Proti demonstrantům hodlá zakročit silou

Číst článek

Agentura DPA uvádí, že Kázimí je považovaný za kompromisního kandidáta a ještě krátce před hlasováním o důvěře se dohadoval se zástupci politických bloků zastoupených v iráckém parlamentu o obsazení postů ve svém kabinetu.

Začátek schůze parlamentu musel být proto několikrát posunut. Kvůli sporům o portfolia ve vládě se od Mahdího rezignace loni v listopadu nepodařilo dvěma předchozím kandidátům na premiéra sestavit vládu.

„Tato vláda přišla jako odpověď na sociální, ekonomické a politické krize, kterým země čelí,“ řekl Kázimí před poslanci a slíbil jim, že jeho kabinet bude přicházet s řešeními a nebude potíže země dále prohlubovat.

Krizi v Iráku zhoršuje pandemie nemoci covid-19 i nízké ceny ropy, které jsou klíčovým zdrojem příjmů pro tuto blízkovýchodní zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme