Irák odsoudil k smrti bývalého velitele proamerických milicí

Irácká justice odsoudila k smrti bývalého velitele sunnitských milicí, který bojoval na straně vlády a Američanů proti povstalcům. Ádil Mašhadání se podle iráckých médií mimo jiné dopustil únosu a vraždy čtyřleté dívky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelená zóna v Bagdádu

Mezi sunnity ale koluje názor, že za rozsudkem je snaha šíitské většiny v iráckém vedení oslabit sunnitský tábor před chystanými volbami. Ostře sledovaná kauza se tak může stát další roznětkou náboženského a politického napětí.

Mašhadáního cesta do provládní milice se podobala kariéře tisíců dalších sunnitských ozbrojenců. Po svržení Saddáma Husajna patřili k povstalcům, pak je ale přeplatili a vyzbrojili Američané a někdejší rebelové a teroristé přešli na druhou stranu konfliktu. Teď už je za boj proti extremistům platí irácká vláda. Vztahuje se na ně nevyslovená amnestie za zločiny spáchané v předchozím bratrovražedném násilí.

Na jaře ale vládní síly Mašhadáního zatkly za to, že se údajně sám na teroru i v současné době podílel. Jeho dopadení provázely v Bagdádu těžké boje i za účasti Američanů. Mnozí komentátoři upozorňovali, že nejasné postavení a loajalita sunnitské domobrany se mohou stát další překážkou ve snaze o ukončení násilí.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme