Irák opustila poslední americká bojová brigáda

Z Iráku odešla poslední americká bojová brigáda. V zemi teď sice dál zůstává padesát šest tisíc vojáků Spojených států, ale Washington tvrdí, že všechny bojové operace skončí podle plánu do konce srpna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký voják v Afghánistánu (ilustrační foto) | Foto: US Department of Defense

Jako poslední odešla čtvrtá brigáda Stryker z druhé pěší divize, která byla rozmístěna na základě v Abú Ghrajbu. Po 31. srpnu, což je termín pro stažení amerických bojových jednotek z Iráku, tak v zemi zůstane asi 50 tisíc amerických vojáků. Ti by měli odejít do konce příštího roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Amerikanista Miloš Calda z Fakulty sociálních věd UK

Američtí vojáci se mají od září držet stranou na základnách. Sloužit budou jako pojistka pro případ, že by se situace v zemi dramaticky zhoršila. A také jako ochrana amerických civilistů a zájmů.

Zbraně budou moci použít jen v sebeobraně nebo na žádost irácké vlády. Washington zdůrazňuje, že bojové operace skončí 31. srpna, tak jak se plánovalo. Současně ale například ministerstvo zahraničí říká, že to neznamená, že by Američané Irák opustili, ale soustředí se na civilní projekty.

Amerikanista Miloš Calda z Fakulty sociálních věd UK si není jistý, že odchod amerických bojových brigád znamená konec bojových operací v Iráku. Vše se podle něj může velmi zkomplikovat.

„V médiích se nedávno objevil výrok předního iráckého generála, který říkal, že tento krok je předčasný,“ připomněl Calda a dodal, že ještě několik měsíců po volbách nebylo možno sestavit v Iráku regulérní vládu. Ta by přitom měla v případě potřeby Američany požádat o pomoc.

Odchod amerických vojáků na druhou stranu rozhodně přispěje ke zlepšení vztahů mezi USA a některými evropskými členy NATO. „Je ale otázka, jestli se to nakonec neobrátí proti vládě prezidenta Baracka Obamy v případě, že by se bezpečnostní situace v Iráku rapidně zhoršila,“ dodal Calda.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Václav Sochor, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme