Irák oznámil začátek bitvy o Tal Afar, jednu z posledních bašt Islámského státu v zemi

Irácký premiér Hajdar Abádí v neděli oznámil zahájení operace s cílem osvobodit město Tal Afar, které je jednou z posledních bašt teroristické skupiny Islámský stát v zemi. Tal Afar leží asi 80 kilometrů západně od Mosulu, který armáda osvobodila po devítiměsíčním boji v červenci.

Tal Afar (Irák) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácké jednotky zahájily ofenzívu proti jedné z posledních bašt Islámského státu v zemi | Zdroj: Reuters

Abádí informoval o začátku ofenzivy v televizním projevu. „Říkám členům Islámského státu, že nemají jinou možnost než se vzdát. Jinak budou zabiti,“ prohlásil premiér.

Irácké jednotky zahájily ofenzivu proti městu Tal Afar, které ovládají bojovníci Islámského státu

Číst článek

Po skončení bojů o Mosul irácká vláda uvedla, že příštím cílem bude osvobození Tal Afaru, kam prchali bojovníci takzvaného Islámského státu z osvobozených částí Iráku. Tento týden irácké letectvo začalo s nálety na Tal Afar, které měly cílit na velitelství a skladiště Islámského státu.

Generál Nadžím Džabúrí v červenci odhadoval, že je v Tal Afaru, který leží v severoirácké provincii Ninive, 1500 až 2000 členů Islámského státu, a to zřejmě včetně rodin, které radikály podporují.

Islámský stát začal obsazovat sever Iráku a také Sýrie v roce 2014 a vyhlásil na obsazených územích chalífát. Před příchodem takzvaného Islámského státu měl Tal Afar asi 200 tisíc obyvatel.

Islámský stát je v Iráku přítomen ještě v Havídži, která leží 300 kilometrů severně od Bagdádu v provincii Kirkúk, a také na některých místech západní provincie Anbár, zejména poblíž syrské hranice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme