Komu Iráčané svěří obnovu země po porážce IS? V parlamentních volbách je mírným favoritem současný premiér

V Iráku v sobotu začaly parlamentní volby, které jsou první od porážky Islámského státu (IS) na iráckém území. Za mírného favorita voleb je považován současný premiér Hajdar Abádí, kterého podle průzkumů podporují nejen šíité, ale i řada sunnitů. Na nového předsedu vlády čeká především úkol zahájit ekonomickou obnovu zničené země a zvládnout nejnovější napětí mezi Washingtonem a Teheránem, dvěma důležitými partnery Iráku.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácká žena při parlamentních volbách | Zdroj: Reuters

Více než 8950 volebních místností se otevřelo v 7:00 místního času (6:00 SELČ) a uzavře se v 18:00 hodin (17:00 SELČ). Výsledky se podle agentury AFP dají očekávat nejdříve v úterý. K urnám bylo přizváno na 24 milionů oprávněných voličů, kteří budou rozhodovat o obsazení 329 křesel jednokomorového iráckého parlamentu.

Do stavu pohotovosti bylo uvedeno téměř 900 000 příslušníků policie a armády, napsala agentura AFP. Hranice země i její vzdušný prostor zůstanou po celý volební den uzavřeny. Nezávislá agentura, která volby monitoruje, očekává vysokou účast jako důsledek poklesu teroristických útoků v uplynulých měsících.

V Iráku odsoudili devatenáct Rusek za podporu IS. Procesy probíhají se stovkami žen a dětí

Číst článek

O parlamentní křesla se uchází téměř 7000 kandidátů z desítek stran a koalic. Je mezi nimi na dva tisíce žen, které soupeří o 83 mandátů. Ženy mají totiž zaručenou čtvrtinu míst v parlamentu.

Radikální změny volby zřejmě nepřinesou. Očekává se, že vyhrají nejsilnější aliance stran, jež dominují irácké politice od roku 2003. Žádná z nich přitom patrně ani letos nezíská nadpoloviční většinu 165 křesel, takže sestavování vlády může trvat měsíce. Současný premiér ve funkci zůstane bez omezení pravomoci, dokud nebude vybrán jeho nástupce.

V sobotních volbách se Abádí pokusí mandát obhájit. Bude ale čelit silným soupeřům, mimo jiné svému předchůdci Núrímu Málikímu a alianci Fatah vůdce šíitských lidových milicí Hádího Ámirího, který je zároveň někdejším ministrem dopravy. Právě šíitské milice se významně podílely na boji proti IS. Dalším uchazečem je vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr, který se rovněž podílel na boji proti IS a dříve vedl milici, jež bojovala proti americkým vojákům. Jeho současná kampaň se nicméně soustředila na sociální témata a boj proti korupci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme