Na covidovém oddělení v nemocnici na jihu Iráku vypukl požár. Zahynuly desítky lidí

Nejméně 66 lidí zemřelo při pondělním požáru v nemocnici v jihoirácké Násiríji, kde se léčí pacienti s covidem-19. Aktualizovanou bilanci neštěstí v úterý oznámila s odvoláním na irácká média agentura Reuters. Poslední bilance hovořila o 64 obětech. Irácká agentura INA v úterý oznámila, že zraněných je nejméně 67, agentura Reuters hovoří o stovce zraněných.

Násiríja (Irák) (Aktualizováno: 14:21 13. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár v nemocnici v jihoirácké Násiríje | Zdroj: Reuters

Úřady označily za příčinu zkrat elektrického vedení. Odletující jiskry se dostaly ke kyslíkové bombě, která vybuchla, oznámila policie.

Podle AP oheň pohltil nově vystavené oddělení nemocnice, které mělo kapacitu 70 lůžek. Uvnitř bylo v době požáru přes 60 pacientů.

Záchranářské týmy s pomocí jeřábu v úterý odstraňovaly ohořelé části stavby, u níž se shromáždili příbuzní pacientů. Většina z nich stejně jako lékaři viní úřady ze zanedbání. Jeden ze zdravotníků, jemuž směna skončila před výbuchem, řekl, že v nemocnici nebyla dodržena základní bezpečnostní opatření.

„Není tam hasicí zařízení ani obyčejná siréna. V minulých třech měsících jsme si stěžovali, že se kdykoli může stát tragédie, již může způsobit cigaretový nedopalek. Úřady vždy odpověděly, že nejsou peníze,“ řekl.

Na místo v úterý dorazili vládní vyšetřovatelé. V městské márnici čekali lidé na těla svých mrtvých příbuzných. „Nereagovali na oheň rychle, nemocní uhořeli, je to katastrofa,“ řekl Muhammad Fázil, který čekal, až mu vydají bratrovo tělo. Podle zdravotnických zdrojů se ještě nepodařilo identifikovat 21 ohořelých těl.

Premiér Mustafá Kázimí svolal hned po neštěstí mimořádné jednání vlády a nařídil zatknout ředitele zdravotnických úřadů provincie Zikár a také ředitele násiríjské nemocnice. S policií se před ní střetli rozezlení příbuzní mrtvých a zapálili dvě policejní auta.

Podobné neštěstí zasáhlo Irák i letos v dubnu, kdy plameny zachvátily nemocnici pro pacienty s covidem-19 v Bagdádu. Incident si vyžádal přes osm desítek mrtvých a stovky zraněných, o funkci kvůli němu přišel tehdejší ministr zdravotnictví Hasan Tamímí i ředitel nemocnice či bagdádský guvernér. Oheň tehdy zřejmě vypukl kvůli špatnému uskladnění lahví s kyslíkem, z nichž jedna explodovala.

Irák se nyní potýká s novou vlnou šíření koronaviru, denně v zemi přibývá až 9000 nových případů. Od začátku epidemie se v devětatřicetimilionové zemi koronavirem nakazilo přes 1,4 milionu lidí a zemřelo více než 17 500 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme