Irák: Předseda parlamentu odstoupil, poslanci schválili mandát zahraničních vojáků

Předseda iráckého parlamentu Mahmúd Mašhadání oznámil rezignaci a ukončil tak politickou krizi kolem své osoby. Spory o Mašhadáního dosud blokovaly vytvoření mandátu pro zahraniční vojáky v Iráku. Američané uzavřeli s Bagdádem dvoustrannou smlouvu. Na šest tisíc vojáků z jiných zemí ale mohlo od Nového roku zůstat v právním vakuu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané rozdávají léky v Iráku | Foto: National Guard New York

Výzvy k Mašhadáního odchodu zaznívaly už dva roky. Sunnitský náboženský fundamentalista popuzoval svých arogantním chováním řadu poslanců.

Minulý týden část zákonodárců namísto debaty o zahraničních vojácích požadovala osvobození novináře Muntazera Zajdího. Ten je za mřížemi, protože hodil své boty po americkém prezidentu Bushovi. Mašhadání na poslaneckou iniciativu zareagoval přívalem nadávek.

Včera měl irácký parlament o vojácích z Británie, Austrálie a dalších zemí jednat znovu. Poslanci ale místo toho začali chystat Mašhadáního sesazení. Hrozilo tak, že debata o cizích vojácích se přesune až do příštího roku. Bez Mašhadáního ale poslanci jejich mandát posvětili už dnes.

Katarína Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme