Irák: Předseda parlamentu odstoupil, poslanci schválili mandát zahraničních vojáků

Předseda iráckého parlamentu Mahmúd Mašhadání oznámil rezignaci a ukončil tak politickou krizi kolem své osoby. Spory o Mašhadáního dosud blokovaly vytvoření mandátu pro zahraniční vojáky v Iráku. Američané uzavřeli s Bagdádem dvoustrannou smlouvu. Na šest tisíc vojáků z jiných zemí ale mohlo od Nového roku zůstat v právním vakuu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané rozdávají léky v Iráku | Foto: National Guard New York

Výzvy k Mašhadáního odchodu zaznívaly už dva roky. Sunnitský náboženský fundamentalista popuzoval svých arogantním chováním řadu poslanců.

Minulý týden část zákonodárců namísto debaty o zahraničních vojácích požadovala osvobození novináře Muntazera Zajdího. Ten je za mřížemi, protože hodil své boty po americkém prezidentu Bushovi. Mašhadání na poslaneckou iniciativu zareagoval přívalem nadávek.

Včera měl irácký parlament o vojácích z Británie, Austrálie a dalších zemí jednat znovu. Poslanci ale místo toho začali chystat Mašhadáního sesazení. Hrozilo tak, že debata o cizích vojácích se přesune až do příštího roku. Bez Mašhadáního ale poslanci jejich mandát posvětili už dnes.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme