Irácký parlament žádá odchod cizích vojáků. Do bagdádské vládní čtvrti znovu dopadly rakety

Irácký parlament vyzval vládu, aby podnikla urychlené kroky k ukončení přítomnosti cizích vojsk v zemi. Učinil tak po apelu premiéra Ádila Abdala Máhdího, ale rezoluce není závazná. Zákonodárci se sešli kvůli pátečnímu americkému útoku, při němž u Bagdádu přišel o život velitel íránských jednotek Kuds Kásem Solejmání, člen vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis a dalších osm lidí.

Sledovali jsme online Bagdád (Aktualizováno: 22:54 5. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V přísně střežené zelené zóně je i ambasáda USA. Washington po zabití Kásema Solejmáního zpřísnil bezpečnostní opatření | Foto: U.S. Marine Corps/Sgt. Kyle C. Talbot | Zdroj: Reuters

Iráčtí poslanci také požádali vládu, aby zrušila žádost o podporu ze strany mezinárodní koalice pod vedením Spojených států v boji proti teroristické organizaci Islámský stát, která v roce 2014 ovládla rozsáhlá území na severu a ve středu Iráku.

Likvidace Solejmáního? Američané měli právo na sebeobranu, tvrdí britský ministr zahraničí Raab

Číst článek

Nyní už podle poslanců není pomoc této koalice potřeba, neboť „vojenské operace byly ukončeny a bylo dosaženo vítězství“, uvedla agentura Reuters.

„Navzdory vnitřním i vnějším obtížím, kterým můžeme čelit, jde o to nejlepší pro Irák,“ prohlásil irácký premiér Mahdí k odchodu cizích vojsk. Smrt Solejmáního a Muhandise označil za politický atentát.

Ministerský předseda poslancům řekl, že v letech 2011 až 2014 nebyli v Iráku žádní cizí vojáci a vztahy se Spojenými státy kvůli tomu podle něho neutrpěly.

Parlamentní rezoluce nejsou, na rozdíl od zákonů, v Iráku závazné a po nedělním kroku tak bude muset ještě následovat nový zákon, který by stávající dohodu o koalici zrušil, upozornila televizní stanice Al-Džazíra.

Usnesení navíc schválili především šíitští poslanci. Většina zástupců sunnitů a Kurdů totiž mimořádnou schůzi bojkotovala. Jeden ze sunnitských poslanců Reuters řekl, že obě skupiny se obávají, že po odchodu koaličních sil by Irák byl vystaven riziku povstání, podrytí bezpečnosti a posílení šíitských milicí podporovaných Íránem.

Text pokračuje pod online reportáží. 

5200 amerických vojáků

Koalice proti Islámskému státu (IS) vedená Spojenými státy v neděli oznámila, že pozastavuje výcvik a podporu iráckých bezpečnostních sil kvůli opakovaným raketovým útokům na základny, kde jsou její vojáci rozmístěni.

V rámci této koalice, jejímž cílem je zabránit obrodě teroristické organizace IS v Iráku, působí 5200 amerických vojáků. Také Severoatlantická aliance v sobotu oznámila, že pozastavuje v Iráku svoji výcvikovou misi, na níž se podílí také čeští vojáci.

Ministerstvo obrany: Čeští vojáci i policisté v Iráku jsou v pořádku, zatím zůstávají na základnách

Číst článek

Irácké ministerstvo zahraničí si kvůli opakovaným americkým náletům, jejichž obětí se stal i Solejmání, předvolalo velvyslance Spojených států. Takové jednání je „nehorázným narušením suverenity Iráku a mezinárodního práva a norem, jež upravují vztahy mezi zeměmi a které zakazují využívat území jedné země k útokům na jiný stát," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Solejmání byl považován za architekta současné íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek, kdy Teherán namísto přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milicí k prosazování vlastních zájmů.

V neděli brzy ráno bylo jeho tělo převezeno z Iráku do Íránu, pohřben má být v úterý v rodném městě Kermán. Na jihu země ve městě Ahváz se sešly desítky tisíc truchlících lidí.

Zvláštní shromáždění k uctění památky „mučedníků Solejmáního a Muhandise“ uspořádalo také libanonské šíitské hnutí Hizballáh, které má podporu Íránu.

miz, mac, sch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme