Irák přijal bez podmínek rezoluci Rady bezpečnosti

Bagdád přijal rezoluci Rady bezpečnosti Organizace spojených národů o návratu zbrojních inspektorů do Iráku. V New Yorku to potvrdil zástupce irácké vlády. Irácký velvyslanec v sídle Spojených národů pak předal Radě bezpečnosti písemné potvrzení, které obsahuje bezpodmínečné přijetí rezoluce z minulého týdne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn | Foto: ČTK/AP

Podle stálého zástupce Iráku při OSN přijala jeho země rezoluci bezpodmínečně, očekává zbrojní inspektory, přijímá stanovené termíny a hodlá respektovat mezinárodní právo.

Irák považuje rezoluci za špatnou, ale přijímá její podmínky, aby se vyhnul válce, která mu hrozí. Bagdád tvrdí, že zbraně hromadného ničení neskrývá, a nemá proto důvod se inspekcí obávat. Irácké vedení mělo podle ultimáta odpovědět do pátku.

Úterní odmítavé stanovisko iráckého parlamentu bylo podle generálního tajemníka Světové organizace Annana určeno iráckému lidu a rozhodující slovo má podle Američanů jedině diktátor Saddám Husajn. Na ranním zasedání amerického kabinetu prezident George Bush řekl, že se s Bagdádem nebude dále vyjednávat.

Zatímco Moskva rozhodnutí Bagdádu ocenila, podle Bílého domu neměl Irák jinou možnost než rezoluci přijmout. Británie očekává, že Saddám Husajn nyní poskytne detailní přehled svých zbrojních programů. Krok iráckého vedení ocenila i Liga arabských států.

První skupina inspektorů včetně jejich šéfa Hanse Blixe má do Bagdádu dorazit v pondělí. Inspekce začnou nejpozději 23. prosince. Předtím musí Bagdád poskytnout seznam zbrojních provozů.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme