Irák přijal rezoluci OSN, tvrdí Saudská Arábie

Irák souhlasí s novou rezolucí OSN. Prohlásil to dnes v Káhiře na mimořádném zasedání Arabské ligy saudskoarabský ministr zahraničí Fajsal Saúd. Šéf irácké diplomacie Nádží Sabrí k tomu ale dodal, že Irák dosud žádné oficiální stanovisko k rezoluci nepřijal a stále ji studuje. Irácký prezident Saddám Husajn svolal parlament k mimořádné schůzi, na níž by poslanci měli rezoluci projednat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn | Foto: ČTK/AP

Liga arabských států podpořila stanovisko Rady bezpečnosti OSN k vyslání zbrojních inspektorů do Iráku a k odstranění jeho zbraní hromadného ničení, pokud budou zjištěny. Podle syrského ministra zahraničí Fáruka Šaráje, jehož země jako volený člen Rady bezpečnosti hlasovala pro rezoluci, se Sýrii dostalo ujištění, že žádný z článků dokumentu se nedá vysvětlit tak, že by mohlo dojít k automatickému vojenskému zásahu proti Iráku.

Egyptský ministr zahraničí Ahmad Máhir doplnil, že Irák dal najevo ochotu zabývat se návratem zbrojních inspektorů OSN. Nikdo se znovu nezmínil o dřívějším sdělení katarské televizní stanice Al-Džazíra, podle kterého šéf saúdskoarabské diplomacie Fajsal Saúd řekl, že Bagdád rezoluci přijal. Mělo se tak stát poté, co Saddámův režim dostal ujištění, že rezoluce nepředpokládá automatickou vojenskou akci proti Iráku.

Právě irácká krize a izraelsko-palestinských konflikt jsou ve středu pozornosti ministrů zahraničí Ligy arabských států, která vyzvala k tomu, aby mezinárodní společenství rozhodlo také o kontrole a odstranění izraelských zbraní hromadného ničení, které podle Ligy ohrožují země regionu.

Irácký prezident Saddám Husajn svolal parlament k mimořádné schůzi. Poslanci by měli v blíže neupřesněném termínu projednat páteční rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která stanovuje tvrdší podmínky odzbrojovacích inspekcí. Parlament má přijmout stanovisko a předložit ho Radě revolučního velení, irácké vládě. Reakci Iráku na rezoluci Rady bezpečnosti OSN očekává celý svět. Obecně se soudí, že režim Saddáma Husajna má poslední šanci vyhnout se vojenskému útoku

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme