Irák projev Bushe v OSN odmítá

Iráčtí představitelé odmítli projev amerického prezidenta George Bushe jako snůšku lží. Irácký velvyslanec v sídle OSN v New Yorku Mohammad Dúrí odmítl Bushův projev jako řadu výmyslů motivovaných pomstou, ropou, personálními ambicemi a bezpečností Izraele. Iráčtí představitelé i občané reagovali podobně rozhořčeně. Je to snůška lží zaměřená na očernění veřejného mínění s cílem vyvolat novou americkou agresi vůči Iráku, prohlásil předák irácké vládnoucí strany Baas Sáid Kásim Hammúdí. Mnoho Arabů se domnívá, že Bushovo rozhodnutí udeřit na Irák a odstranit prezidenta Saddáma Husajna je pevné. Bush chce napadnout Irák a je rozhodnutý to udělat, soudí libanonský poslanec Valíd Aido.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka OSN | Foto: OSN

Pokud OSN nepřiměje Bagdád k odzbrojení, bude nutné podniknout akci proti Iráku - řekl George Bush. Americký prezident v klíčovém projevu před Valným shromážděním spojených národů znovu varoval, že režim Saddáma Hussajna je nebezpečný pro celý svět. Irák má podle něj nejen chemické a biologické zbraně, ale do roka bude disponovat i zbraněmi jadernými. "Celý svět teď stojí před zkouškou a Spojené národy před těžkým a rozhodujícím okamžikem. Jsou tady rezoluce Rady bezpečnosti OSN proto, aby byly prosazovány a dodržovány nebo aby byly zapomenuty bez jakékoli reakce? Organizace spojených buď dostojí svým cílům, kvůli kterým vznikla, nebo se stane naprosto bezvýznamnou."

Snůška výmyslů motivovaných pomstou, ropou, personálními ambicemi a bezpečností Izraele - tak vyhodnotil Bushův projev před valným shromážděním irácký velvyslanec v OSN Mohammad Aldouri. Spojeným státům se podle něj nikdy nepodařilo dokázat, že by byl Irák zapleten do terorismu. "Můžu jenom říci, že řeč prezidenta Bushe je absolutně nedůvěryhodná, a je mi velmi líto, že lídr světové mocnosti používá takové metody, aby dosáhl svých vlastních cílů vůči svrchovanému státu - Iráku."

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme