Demonstranti v Iráku zapálili íránský konzulát ve městě Nadžaf. Zaměstnanci stihli z budovy uniknout

Podruhé za poslední týdny zaútočili demonstranti v Iráku na budovu íránského konzulátu. Tentokrát v posvátném městě Nadžaf. Zaměstnanci se stihli z budovy evakuovat ještě před žhářským útokem. Místní úřady pak vyhlásily ve městě zákaz vycházení. Írán je terčem dva měsíce trvajících protestů stále častěji. Od začátku října při demonstracích zemřelo 350 lidí. Protesty požadují odchod zvolené vlády podporované právě Teheránem.

Nadžaf (Irák) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti v Iráku zapálili íránský konzulát v posvátném městě Nadžaf. | Foto: Alaa al-Marjani | Zdroj: Reuters

Demonstranti vtrhli do budovy íránského konzulátu i přes snahy policie útoku zabránit. Uvnitř pak zapálili oheň. Skandovali při tom hesla žádající konec zasahování Íránu do irácké politiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstranti v Iráku zapálili íránský konzulát v posvátném městě Nadžaf.

Pracovníkům instituce se podle zpráv z místa podařilo z budovy uniknout těsně před tím, než protestující vnikli dovnitř.

Před dvěma týdny se terčem protestů stal íránský konzulát v jiném městě jižního Iráku, v rovněž posvátném Kerbelá. Teherán viní z rozdmýchávání protestů v Iráku, ale také v Libanonu, Spojené státy.

Irácká vláda premiéra Ádila Abdal Mahdího útok na íránský konzulát odsoudila.

Při sobotních protestech v Bagdádu zůstali čtyři mrtví a 100 zraněných. Premiér Mahdí slíbil reformy

Číst článek

Lidé v Iráku protestují přibližně dva měsíce. Demonstrace začaly v Bagdádu. Poté, co bezpečnostní složky začaly reagovat hrubou silou, rozšířily se po celé zemi. Dosud zemřelo na 344 lidí.

Na vině jsou podle BBC mimo jiné slíbené, ale neuskutečněné reformy premiéra. Politikovi se tak nepodařilo například zmírnit vysokou nezaměstnanost, která trápí hlavně mladší část populace. Írán pak protestující viní z podpory současné irácké vlády.

Štěpán Macháček, zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme