Irák prý ztratil stovky vojáků u Nadžafu

Zřejmě zatím největší bitva irácké války se odehrála u Nadžafu na jihu země. Američané tvrdí, že tam padlo nejméně 150 iráckých bojovníků. Jiné zdroje udávají počet obětí ještě větší. U jihoirácké Basry zahynuli dva britští vojáci - stali se obětí palby vlastních jednotek. Z tohoto druhého největšího iráckého města večer přišly zprávy o údajném vypuknutí protivládního povstání. Bagdádem v noci a znovu nad ránem otřásly další vlny bombardování. Písečná bouře, která zpomalila postup pozemních jednotek, už ustala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký voják

americký voják | Zdroj: ČTK

Dva britští vojáci se včera večer stali obětí palby vlastních jednotek u jihoirácké Basry. Další dva vojáci utrpěli těžká zranění. Informovalo o tom britské ministerstvo obrany. Incident se odehrál za tmy při nešťastném střetnutí dvou britských tanků Challenger, jejichž posádky se domnívaly, že narazily na nepřítele.

Tvrdé boje hlášeny od města Nadžaf

Nejméně 150, podle některých zdrojů ale 300 až 500, bojujících Iráčanů zahynulo během velké bitvy u jihoiráckého města Nadžaf. Oznámil to americký Pentagon s tím, že šlo zřejmě o doposud největší bitvu této války.

Ke střetu obou armád došlo včera večer asi 150 kilometrů jižně od irácké metropole. Oddíl irácké pěchoty tam raketomety napadl americkou obrněnou jednotku. Několik vozidel Iráčané poškodili. Ztráty na americké straně nejsou hlášeny.

Vojska koalice směřují k Bagdádu ze tří směrů. Na jihozápadě se zastavila u posvátného města šíitských muslimů Karbaly a u Nadžafu, kde probíhaly intenzivní boje v úterý i v noci na dnešek. Třetí směr útoku vede údolím Tigridu, ale i tam se koaliční vojáci zastavili, zřejmě kvůli písečným bouřím.

Americký voják na mostě přes Eufrat | Foto: ČTK

Postup koalice ztěžuje i skutečnost, že jsou jejich týlové zásobovací linie už nyní dlouhé několik set kilometrů. Irácké jednotky na ně útočí z měst, která spojenci při rychlém postupu obešli.

Basra povstala?

Stále nejasná je situace v jihoirácké Basře, druhém největším městě v zemi. Velitelé britských sil z jeho okolí hlásí, že místní obyvatelé povstali a že se jim snaží pomoci bombardováním iráckých pozic.

Mluvčí britsko-amerického velitelského stanoviště v Kataru ale řekl, že tyto informace nemůže potvrdit. Také americký ministr obrany Donald Rumsfeld ve Washingtonu prohlásil, že o údajném povstání nic neví.

Irácký ministr informací Muhammad Saíd Saháf zprávy o povstání rezolutně popřel. Katarské televizi Al-Džazíra řekl, že jde o lži šířené americkou a britskou vládou s cílem demoralizovat Iráčany. Naproti tomu exilová šíitská organizace Nejvyšší shromáždění islámské revoluce v Iráku potvrdila, že v Basře povstání skutečně vypuklo.

Pokud se informace o povstání v Basře potvrdí, znamenalo by to důležité strategické a morální vítězství spojenců, kteří se v postupu na Bagdád podle plánu mají opírat právě o podporu místních obyvatel.

Téměř dvoumilionová Basra je baštou iráckých šíitů. Nejvyšší šíitští duchovní v posvátném městě Nadžafu včera poněkud překvapivě vyzvali šíity k obraně vlasti. Šíité tvoří většinu obyvatel Iráku, v zemi však vládne sunnitská menšina.

Po bombardování se odmlčela irácká televize

Na 40 ničivých detonací otřáslo za rozbřesku iráckou metropolí. Po pěti hodinách relativního klidu jde o další vlnu bombardování. Podle očitých svědků byla zasažena část města, kde sídlí ministerstvo informací a státní televize. Agentura Reuters uvádí, že se neozvala palba protiletadlové obrany a nezněly ani sirény oznamující nálet.

Jak přímo z Bagdádu hlásí zpravodaj České televize Michal Kubal, městem zněly mohutné exploze i v noci. Před půlnocí se na půl hodiny dokonce odmlčela irácká televize. Zatím není jasné, jestli bomby zasáhly přímo její budovu, nebo některý z vysílačů. Jeden ze dvou programů ale opět vysílá, i když viditelně z provizorních podmínek.

Podvečerní raketové útoky se pravděpodobně zaměřily na elitní iráckou divizi Madína, která by měla svést rozhodující bitvu s koaličními jednotkami postupujícími k metropoli z jihu.

Obyvatelé Bagdádu se chystají na americkou ofenzívu. Každý tady ve městě počítá ještě s mohutnějším bombardováním. Většina lidí očekává, že Američané při obléhání metropole odříznou dodávky elektřiny a vody.

Postup spojeneckých jednotek ztěžovala písečná bouře, která zuřila nad Bagdádem. Vířený písek komplikoval především nasazení vrtulníků. K ránu ale bouře ustala a viditelnost je už mnohem lepší.

V úterý se stále bojovalo v jihoirácké Násiríji u klíčových mostů přes Eufrat. Větší americká kolona obrněných transportérů a tanků sice prorazila, dostala se za řeku a pokračovala na Bagdád, irácké jednotky jsou však stále opevněné ve městě a kladou tuhý odpor. Okolí města kontrolují britské jednotky a v ulicích čas od času útočí jejich malé oddíly.

Americká námořní pěchota obsadila v Násiríji nemocnici a zajala 170 neozbrojených Iráčanů. Ti jsou podle amerických vojenských zdrojů podezřelí z toho, že využívali nemocniční budovy k útokům proti spojencům. V nemocnici vojáci objevili 200 střelných zbraní, množství munice, více než 3000 protichemických oděvů a také uniformy irácké armády. Na místě nebyla objevena žádná chemická zbraň. V okolí budovy našli vojáci také tank typu T-55.

Situaci na bojišti si můžete prohlédnout na mapách.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Martin Drtina, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme