Na americké základny v Iráku dopadly na dvě desítky raket. Odvetný útok, tvrdí íránská média

Írán v noci na středu zaútočil v Iráku na síly pod vedením Spojených států. Teherán odpálil více než dvě desítky balistických střel z íránského území na dvě irácké základny s vojáky západní koalice. Pentagon i Irák potvrzují, že terčem byla letecká základna Ajn al-Asad západně od Bagdádu a základna v Irbílu na severu Iráku. Komplexní informace o případných obětech a rozsahu škod způsobených útoky zatím nejsou k dispozici, uvedla agentura Reuters.

Irák (Aktualizováno: 11:47 8. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šrapnely z íránských raket | Foto: Ari Jalal | Zdroj: Reuters

Íránské Revoluční gardy uvedly, že jde o odplatu za zabití generála Kásema Solejmáního, který přišel o život minulý týden pří cíleném útoku amerického dronu v Bagdádu.

Írán hrozí: Zvažujeme 13 možností odvety, americkým vojákům otevřeme dveře do pekla

Číst článek

Podle vyjádření českého ministerstva obrany jsou všichni čeští vojáci v Iráku po íránských útocích v pořádku a zůstávají na základnách. Další postup česká armáda koordinuje se spojenci v NATO.

Íránská státní televize informovala, že Írán odpálil na americká zařízení v Iráku včetně letecké základny Ajn al-Asad „desítky“ raket typu země-země.

Podle vyjádření irácké armády zemi zasáhlo 22 raket. Z nich 17 dopadlo na základnu Ajn al-Asad, přičemž dvě nevybuchly. Zbylých pět raket spadlo na sídlo sil mezinárodní koalice vedené USA v Irbílu.

Iránská státní tisková agentura uvedla, že při útocích zemřelo 80 „amerických teroristů“, nicméně podle expertů je takový počet obětí velmi nepravděpodobný.

‚Zatím vše v pořádku‘

Americký prezident Donald Trump na twitteru napsal, že je „zatím vše v pořádku“, k útokům se má ještě ve středu vyjádřit. Íránská státní televize reagovala, že se Trump snaží tímto výrokem zlehčovat dopady útoku. K incidentu se má vyjádřit i íránský prezident Hasan Rúhání.

Symbolika útoku je jasná. Došlo k němu na základnu al-Asad, z níž měly vyletět drony, které zabily gen. Soulejmáního, čas “odplaty” 1:20 ráno místního času. Tedy čas smrti Qásema.

07:43 – 08. 01. 2020

8 42

Ozbrojené síly Iráku, Německa, Dánska a Norska uvedly, že z jejich příslušníků nikdo při útocích nezemřel.

Americko-íránské vztahy a celkovou situaci na Blízkém východě v posledních dnech značně vyhrotilo zabití íránského generála Solejmáního při pátečním americkém útoku poblíž bagdádského letiště. Írán Spojeným státům sliboval tvrdou odplatu.

Irák na cestě k vypuzení amerických vojáků. Stažení vojsk by bylo ranou pro USA a dárkem pro Írán

Číst článek

Íránští představitelé podle agentury Reuters uvedli, že Teherán nechce rozpoutat válku a že středeční útoky jsou završením odpovědi Íránu na zabití Solejmáního. Podle činitele z kanceláře nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího byl „nejslabším“ úderem z několika zvažovaných možností. Teherán přitom zvažoval útok na zhruba stovku cílů.

Základna Ajn al-Asad, na níž jsou umístěny i americké síly, byla „zcela zničena“, tvrdí íránské revoluční gardy, jež označily útok na základnu „obsazenou Američany“ za „naprostý úspěch v každém ohledu“. Podle íránské televize Teherán hrozí „ještě ničivějšími odpověďmi“ v případě nového amerického útoku.

USA mají v Iráku v současnosti zhruba 5000 vojáků, kteří jsou součástí mezinárodní koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát.

All is well! Missiles launched from Iran at two military bases located in Iraq. Assessment of casualties & damages taking place now. So far, so good! We have the most powerful and well equipped military anywhere in the world, by far! I will be making a statement tomorrow morning.

03:45 – 08. 01. 2020

138975 696601

5000 Američanů i Češi

V Iráku působí téměř 40 českých vojáků v misi Severoatlantické aliance a v Bagdádu je na výcvikové misi také pět českých policistů. Obě mise jsou nyní pozastavené.

Čeští vojáci v Iráku jsou po íránských raketových útocích v pořádku, jak napsal Radiožurnálu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Česko zatím podle premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše neuvažuje o stažení svých vojáků z Iráku. Další postup česká armáda koordinuje se spojenci v NATO.

USA mají v Iráku v současnosti zhruba 5000 vojáků, kteří jsou součástí mezinárodní koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát. V Irbílu je umístěno i na 115 německých vojáků. Podle mluvčího bundeswehru jsou po íránském útoku všichni v pořádku.

ČTK, mpa, bej, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme