Irák s napětím očekává první kroky Sadra po návratu z exilu

Irák s napětím očekává, jaké budou první kroky šíitského duchovního Muktady Sadra po návratu z íránského exilu. Sadr před lety vedl dvě povstání proti Američanům v Iráku a pak dobrovolně odešel do sousední země. Teď se nečekaně vrátil jen dva týdny poté, co Irák po devíti měsících politického přetahování sestavil vládu. Tu přitom staronový premiér Núrí Málikí mohl vytvořit jedině díky podpoře bývalého úhlavního nepřítele Muktady Sadra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šíitský duchovní Muktadá Sadr v Nadžafu (uprostřed) | Zdroj: ČTK

Už zítra by měl Muktadá přednést v Nadžafu „zásadní projev", který by mohl naznačit jeho ambice na irácké scéně. Američané ho kdysi označovali za zločince a za svého největšího nepřítele na irácké půdě.

Odpůrci jeho milici, takzvané Mahdího armádě, přičítali politické vraždy. Teď má Sadr čtyři desítky poslanců v iráckém parlamentu a sedm lidí ve vládě.

Sedmatřicetiletý Muktadá studoval islámskou věrouku v íránském Kommu. Očekává se, že se vydá ve stopách svých předků, kteří byli předními náboženskými vůdci v Iráku i v dalších zemích regionu.

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme