Saúdská Arábie otevře trvale přechod na hranici s Irákem, poprvé od Války v Zálivu

Hraniční přechod mezi Saúdskou Arábií a Irákem, který byl zavřený od irácké invaze do Kuvajtu v roce 1990, se oficiálně otevře 15. října. Podle televize Al-Arabíja to oznámil tento týden saúdský velvyslanec v Iráku. O plném otevření přechodu se jednalo několik let, dosud se otevíral jen pro irácké muslimské poutníky při jejich cestě do Mekky.

Rijád/Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hranice mezi Saúdskou Arábií a Irákem poblíž města Arar | Zdroj: Reuters

Plné otevření přechodu Arar vítá zejména Irák, který si od toho slibuje rozšíření vzájemného obchodu i příliv saúdskoarabských investic do země zničené válkou s islamisty z organizace Islámský stát (IS).

Znovuotevření přechodu také usnadní cestování iráckých poutníků do Saúdské Arábie, kam už tento týden dorazilo přes 2000 Iráčanů, kteří se tam příští měsíc spolu s dalšími statisíci poutníků zúčastní tradiční náboženské poutě hadždž.

Hranice mezi Irákem a Saúdskou Arábií byla uzavřena od roku 1990, kdy tehdejší irácký prezident Saddám Husajn nařídil invazi do Kuvajtu. Napětí ve vztazích mezi sunnitskou Saúdskou Arábii a převážně šíitskými vládami v Bagdádu panovalo i po svržení Husajna spojeneckou invazí, kterou v roce 2003 vedly USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme