Irák se pokusí vyřešit krizi kolem přípravy parlamentních voleb

Iráčtí poslanci mají znovu hlasovat o osudu parlamentních voleb. Ty se správně musejí uskutečnit do konce ledna. Jeden z viceprezidentů ale vetoval nový volební zákon, a tak je termín hlasování v ohrožení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácká republika | Foto: Emanuel Macoun

Viceprezident Tárik Hášimí argumentoval, že zákon dává malé parlamentní zastoupení Iráčanům v zahraničí, což jsou většinou příslušníci jeho komunity sunnitských Arabů. Bojkotem ale hrozí i Kurdové.

Namísto dosavadních 275 má být v novém parlamentu 323 poslanců. Kurdům ale vadí, že zatímco počet zástupců arabských provincií by se výrazně zvýšil, poslanců z Kurdistánu má přibýt pouze minimálně.

Poslanci dnes mohou zákon přizpůsobit výhradám a znovu ho předat ke schválení tříčlenné prezidentské radě. Anebo ho tam mohou poslat v původní změní, které viceprezident Hášimí zkraje týdne vetoval. Parlament může druhé veto přehlasovat dvoutřetinovou většinou. To by ale znamenalo spojení sil Kurdů a šíitů, a tedy další prohloubení pocitu kdysi mocné sunnitské arabské komunity, že je odstavena na vedlejší kolej.

Někteří politici a volební úředníci ale tvrdí, že i když se podaří vyřešit tyto rozpory, na zorganizování voleb v lednovém termínu už není dostatek času.

Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme