‚Odstranit zkorumpovanou politickou třídu.‘ Sadrovi příznivci pronikli do iráckého parlamentu

Tisíce příznivců šíitského duchovního Muktady Sadra v sobotu pronikly do iráckého parlamentu. Tento týden se tak stalo už podruhé. Demonstranti, které se snažila zastavit policie, agentuře AP řekli, že protest uspořádali, aby zabránili zasedání parlamentu. Sadr své příznivce vyzval, aby vyšli do ulic a zastavili vytvoření nové vlády vedené silami nakloněnými Íránu.

Bagdád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sadrovi příznivci pronikli do iráckého parlamentu, aby zabránili vzniku vlády

Sadrovi příznivci pronikli do iráckého parlamentu, aby zabránili vzniku vlády | Foto: Thaier Al-Sudani | Zdroj: Reuters

Tisíce příznivců šíitského duchovního se v sobotu shromáždily v Bagdádu a vnikly do vládní a diplomatické čtvrti. Poslanci v té chvíli v budově nebyli.

Turecko zaútočilo na Kurdy. Při útoku ale podle starosty okresu zemřeli iráčtí turisté

Číst článek

Demonstraci se snažila rozehnat u sídla parlamentu policie, použila slzný plyn a ohlušující granáty. Protestující po policistech házeli kamení. Při zásahu bylo zraněno 100 demonstrantů a 25 členů pořádkových služeb, uvedla agentura AFP s odkazem na podvečerní vyjádření ministerstva zdravotnictví.

Demonstranti v okupované budově seděli v jednacím sále, ale také leželi na kobercích na chodbách nebo seděli opření o sloupy. Někteří se ovívali kusy kartonů, jiní si kvůli horku vysvlékli košile a zůstali jen v nátělnících. Mnozí trávili čas hrami na mobilních telefonech.

Požadavky demonstrantů

Lidé se v Bagdádu shromáždili po Sadrově výzvě, aby vyšli do ulic a zabránili vzniku nové vlády nakloněné Íránu. Sadrovo protikorupční hnutí získalo v říjnových volbách nejvíce hlasů. Nepodařilo se mu ale sestavit koaliční vládu a z parlamentu se stáhlo.

Demonstranti v budově parlamentu skandovali proti politikům, tančili a fotili se. „Dneska tu žádné zasedání nebude! Žádné zasedání, které by zvolilo premiéra s cizí agendou! Žádné zasedání, které by nevytvořilo vládu starající se o zájmy lidí,“ sdělil jeden z nich.

Parlament hodlají okupovat až do odvolání. Pro jeho obsazení museli vtrhnout do opevněné tzv. Zelené zóny, kde jsou hlavní státní instituce a ambasády.

„Přišli jsme, abychom odstranili zkorumpovanou politickou třídu a zabránili jí svolat zasedání parlamentu,“ řekl jeden z demonstrantů. Parlament se v sobotu měl sejít a pravděpodobně by jednal o vzniku nové vlády. Demonstranti tomu ale chtějí zabránit, irácký parlament obsadili už ve středu.

Mezinárodní reakce

Ke klidu a smířlivému řešení situace v sobotu vyzvalo mnoho politiků i například šéf mise OSN v Iráku. Oba bloky „by si měly sednout k jednomu stolu, vyjednávat a dohodnout se. Pro dobro Iráku a Iráčanů,“ řekl v televizním projevu premiér Mustafá Kázimí.

Irák je v politické krizi od voleb z loňského října. Největší podporu měl blok šíitského duchovního, který se snažil složit vládu. Po neúspěchu ale Sadr nařídil svým příznivcům a spojencům opustit parlament. Proíránské síly pak jmenovaly Muhammada Súdáního kandidátem na post premiéra.

ČTK, mac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme