Šíitské milice v Iráku navrhly vládě příměří. Musí ale předložit harmonogram stažení amerických sil

Irácké šíitské milice podporované Íránem slíbily podmínečný klid zbraní v případě, že vláda v Bagdádu předloží harmonogram stažení amerických sil ze země. Napsala o tom v neděli agentura Reuters. Nezávaznou rezoluci požadující odchod amerických vojáků schválil letos v lednu irácký parlament, a to v reakci na raketový útok USA v Bagdádu, při němž zemřel velitel íránských jednotek Kuds Kásem Solejmání.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácké šíitské milice podporované Íránem slíbily podmínečný klid zbraní v případě, že vláda v Bagdádu předloží harmonogram stažení amerických sil ze země (ilustrační foto) | Foto: Desmond Cassell/Task Force-Iraq Public Affairs | Zdroj: Reuters

„Všechny frakce předložily návrh na podmínečné příměří. Zahrnuje všechny síly (antiamerického) odporu včetně těch, které útočí na americké vojenské síly,“ uvedl mluvčí šíitských milicí Katáib Hizballáh.

Dva tisíce amerických vojáků do října opustí Irák. ‚Je to projev uznání pokroku Iráčanů,‘ tvrdí generál

Číst článek

Podmínkou pro klid zbraní je, aby irácká vláda uposlechla rezoluci vlastního parlamentu a začala skutečně připravovat stažení amerických jednotek. Milice vládě nedaly žádný termín, do kdy tak musí učinit.

„Pokud Amerika bude dál zůstávat a nebude respektovat rozhodnutí parlamentu, pak budou muset frakce použít všechny zbraně, které mají k dispozici,“ varoval mluvčí Katáib Hizballáh.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme