Spojené státy podnikly nálety proti milicím v iráckém a syrském pohraničí. Cílem byly sklady zbraní

Americké ozbrojené síly v neděli podnikly nálety proti milicím podporovaným Íránem v pohraniční oblasti Iráku a Sýrie. Oznámily to v pondělí tiskové agentury s odvoláním na Pentagon. Nálety byly odpovědí na útoky, které za pomoci bezpilotních letounů podnikly milice proti Američanům na základnách v Iráku.

Washington (Aktualizováno: 10:08 28. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci si prohlížejí zničené budovy na irácké základně Ajn al-Asad | Foto: John Davison | Zdroj: Reuters

Americké útoky se soustředily na oblast Al-Káim, která je v irácké provincii Anbár poblíž syrské hranice. Podle syrské agentury SANA přišlo o život dítě a tři lidé byli zraněni. Exilová Syrská organizace pro lidská práva uvedla, že v Sýrii je nejméně pět mrtvých a několik zraněných.

Raketový útok na americkou leteckou základnu v Iráku. Od začátku letošního roku jich bylo už 43

Číst článek

Vlivné milice Hašd Šaabí působící v Iráku a podporované Íránem přiznaly, že zemřelo několik jejich bojovníků. „Nebudeme mlčet k přítomnosti amerických okupačních sil, které tu jsou v rozporu s naší ústavou a parlamentním hlasováním. Krev svých mučedníků pomstíme,“ uvedla v prohlášení tato skupina, která zastřešuje další proíránské milice. Jedna z odnoží Hašd Šaabí podle agentury AFP oznámila, že o život přišli čtyři bojovníci.

Cílem amerických náletů se stala operační zařízení a sklady zbraní na dvou místech v Sýrii a jednom v Iráku, uvedlo americké ministerstvo obrany.

Při jednom z náletů přišlo o život nejméně pěti příslušníků milicí a další utrpěli zranění, napsala agentura AFP s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva. Tato nevládní organizace sice sídlí v Londýně, má ale v Sýrii síť svých spolupracovníků.

Nálety podle Pentagonu dávají jasně najevo, že prezident Joe Biden je odhodlán konat při ochraně amerického personálu.

Agentura Reuters poznamenala, že je to podruhé, co prezident Biden od svého nástupu do funkce před pěti měsíci nařídit odvetné údery proti Íránem podporovaným milicím. Biden v únoru nařídil omezené údery proti cílům v Sýrii v reakci na raketové útoky v Iráku.

Letecká základna v Iráku, na níž působí američtí vojáci, se stala před týdnem podle agentury AFP cílem raketového útoku. USA v minulosti podobný typ útoků přisuzovaly místním milicím podporovaným Íránem.

Zpráva o novém raketovém útoku přišla jen dva dny po prezidentských volbách v Íránu, v nichž zvítězil ultrakonzervativec Ebrahím Raísí. Jeho zvolení přitom oslavují nejradikálnější proíránské skupiny působící Iráku, které dlouhodobě vedou kampaň proti americké přítomnosti v zemi. Výsledek voleb v Íránu tyto skupiny vyzdvihly jako „neúspěch amerických pěšáků“.

Protivzdušná obrana Patriot

Proti zařízením USA v Iráku od začátku letošního roku směřovalo již více než čtyři desítky útoků, uvedla AFP s tím, že terčem byla americká ambasáda v Bagdádu, základny s americkými vojáky nebo jimi najatými bojovníky, či konvoje podporující snahy mezinárodní koalice zaměřené na boj proti džihádistům.

Islámský stát se přiživuje na útocích milic v Africe. Sílící teror sužuje Mosambik i další země kontinentu

Číst článek

Podobné výpady se přitom v poslední době vyhrocují. Dříve k nim milice využívaly rakety nebo bomby umístěné na okraji silnic, od poloviny dubna však opakovaně zaútočily ozbrojenými bezpilotními letouny. Podobné výpady podnikají například proti Saúdské Arábii jemenští povstalci z řad Húsíů rovněž podporovaní Íránem.

Američané v Iráku znovu nasadili svoje systémy protivzdušné obrany Patriot. Nadále udržují v akci i systém C-RAM, jemuž se v minulosti podařilo sestřelit řadu raket.

Zapojení nového prostředku protivzdušné obrany je podle AFP důkazem toho, že se Washington nového vývoje obává. Nedávno rovněž nabídl až tři miliony dolarů (64,7 milionu korun) za informace ohledně útoků proti americkým cílům v Iráku z poslední doby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme