Turecko zesílilo útoky proti kurdským rebelům, iráčtí civilisté prchají ze svých domovů

Z vesnic v severním Iráku v pondělí uprchly desítky civilistů poté, co Turecko v oblasti zintenzivnilo ofenzivu namířenou proti kurdským milicím. Informovala o tom agentura AP, podle níž postup Ankary kritizovala řada iráckých činitelů.

Bagdád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Strany kurdských pracujících (PKK)

Bojovníci Strany kurdských pracujících (PKK) | Foto: flickr.com, CC BY 2.0, Kurdishstruggle

Obyvatelé vesnice Kašaní, která leží na hranici s Tureckem, naložili své majetky do vozidel a pastýři začali z místa odvádět i hospodářská zvířata. Učinili tak v reakci na turecké bombardování namířené proti bojovníkům Strany kurdských pracujících (PKK), kteří podle Ankary mají základny a výcvikové tábory i v severním Iráku.

Turecko podniklo pozemní ofenzivu proti Kurdům v Iráku. Použilo i vrtulníky, dělostřelectvo a drony

Číst článek

Turecko v pohraničním regionu zahájilo pozemní a vzdušnou operaci minulý týden. Lidé, kteří z Kašaní prchali, uvedli, že mají strach z náletů a z toho, že by jim do domu vnikli turečtí vojáci.

„Bojíme se kvůli Turkům. Nechceme, aby naše děti byly zabity, takže musíme odejít, ale nemáme kam,“ řekla jedna z prchajících žen. „Nic nezbylo a naše vláda nic neudělala,“ doplnila žena, která si nepřála být jmenována kvůli obavám o svou bezpečnost. V Kašaní podle starosty nedalekého města žije asi 15 rodin a většina se stará o hospodářskou půdu a dobytek.

Turecká armáda v neděli oznámila, že v turecké nemocnici zemřel její voják, který byl v bojích zraněn. V nynější operaci tak zemřeli dva turečtí vojáci; na irácké straně podle informací AP přišlo o život nejméně sedm civilistů.

Dlouhodobé napětí

Turecko pravidelně podniká letecké a pozemní útoky proti PKK v severním Iráku. Podle Ankary irácká vláda ani regionální irácká kurdská vláda nepřijaly opatření k boji proti této skupině.

Bagdád si kvůli situaci na severu minulý týden dvakrát předvolal tureckého velvyslance a diplomat vždy sdělil, že Ankara bude v „protiteroristické“ operaci pokračovat tak dlouho, dokud Bagdád nepřinutí PKK odejít z iráckého území.

Turecko i některé další státy řadí PKK k teroristickým organizacím. V Turecku je zakázaná a od roku 1984 bojuje za autonomii tureckého Kurdistánu a práva tureckých Kurdů. V tomto boji přišlo o život na 45 000 lidí. AFP také píše, že PKK je nepohodlná rovněž irácké vládě a představuje konkurenci irácké kurdské správě. Ta mnoho let marně usiluje o to, aby bojovníci PKK nepoužívali irácké území, a z toho důvodu také toleruje fakt, že turecká armáda udržuje v iráckém Kurdistánu po mnoho let asi desítku svých postů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme