Irák už je i pod tlakem arabských zemí

Irák se dostává pod stále větší tlak nejen ze strany Západu. Ministři zahraničí zemí Ligy arabských států apelovali na Bagdád, aby do země vpustil zbrojní inspektory. Chtějí tak zabránit možnému úderu Spojených států proti Iráku a vyhnout se hrozbě válečného konfliktu v oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Iráku

Saúdský ministr zahraničí Saud Al Faisal řekl v rozhovoru pro BBC, že stále vidí příležitost pro diplomatické řešení konfliktu. Podmínkou je, že Bagdád dá souhlas s obnovením zbrojních kontrol. "Když Irák tvrdí, že nemá žádné zbraně hromadného ničení, ani je nevyvíjí, pak se dá jako zcela normální postup přijmout zbrojní inspektory na svém území a ukončit tuto krizi."

Tlak arabských zemí se ovšem netýká Saddáma Husajna. Narozdíl od Spojených států a jejich spojenců Liga arabských států nepožaduje změnu bagdádského režimu. Podvrdil to i šéf saúdské diplomacie: "Nepadla o tom žádná zmínka. My se vždy držíme toho, že o změně režimu rozhodují sami občané té které země. Změnu není možné provést zvenčí."

Markéta Kaclová, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme