Nízká účast i zpoždění při otevření místností. Výsledky iráckých voleb by měly být nejdřív v úterý

V Iráku v sobotu skončily první parlamentní volby od porážky Islámského státu na iráckém území. Volební účast byla v hlasování bez jasného favorita podle předběžných odhadů navzdory očekáváním slabá. V závěru byl ohlášen bombový útok v severní části země poblíž města Kirkúk. Podle zdrojů agentury Reuters si vyžádal tři mrtvé, z toho dva byli voliči a jeden volební pozorovatel. Volební výsledky se podle agentury AFP dají očekávat nejdříve v úterý.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební urna v iráckém hlavním městě Bagdádu | Foto: Marius Bosch | Zdroj: Reuters

Za mírného favorita voleb je považován současný premiér Hajdar Abádí, kterého podle průzkumů podporují nejen šíité, ale i řada sunnitů. Na nového předsedu vlády čeká především úkol zahájit ekonomickou obnovu zničené země a zvládnout nejnovější napětí mezi Washingtonem a Teheránem, dvěma důležitými partnery Iráku.

Komu Iráčané svěří obnovu země po porážce IS? V parlamentních volbách je mírným favoritem současný premiér

Číst článek

Více než 8950 volebních místností se mělo otevřít v 7.00 místního času (6.00 SELČ). Podle médií a pozorovatelů se ale otevíraly se zpožděním. Na více místech docházelo k výpadkům nově zavedeného elektronického hlasovacího systému.

Odhad vysoké volební účasti jako důsledek poklesu teroristických útoků v uplynulých měsících, se kterým počítala nezávislá agentura, jež volby monitorovala, se zřejmě nepotvrdí. K sobotnímu útoku se přihlásil Islámský stát, jeho stoupenci násilím před volbami vyhrožovali.

V některých částech země se volební účast do 12.00 místního času pohybovala jen mezi 20 a 30 procenty, informoval místní média. V několika volebních místnostech v Bagdádu činila podle pozorovatele německé nadace Friedrich-Ebert Stiftung do raných odpoledních hodin pouze deset procent, uvedla agentura DPA.

V Iráku odsoudili devatenáct Rusek za podporu IS. Procesy probíhají se stovkami žen a dětí

Číst článek

Ve druhém největším městě země Basře pak byla podle tamních úřadů v půli odpoledne na 19 procentech. Podle zdrojů agentury Reuters se celková účast mohla pohybovat kolem 30 procent.

K urnám bylo přizváno na 24 milionů oprávněných voličů, kteří měli rozhodnout o obsazení 329 křesel jednokomorového iráckého parlamentu. Před čtyřmi lety jich přišlo volit 62 procent.

Ke konání parlamentních voleb v sobotu Iráčanům poblahopřál americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval ke sjednocení země.

„Nově zvolení členové parlamentu budou mít důležitý úkol vytvořit vládu, která bude dbát na zájmy všech Iráčanů," napsal v prohlášení. Znovu se také přihlásil k podpoře rozvíjení vztahů mezi oběma zeměmi v rámci strategické rámcové dohody podepsané v roce 2008.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme