Irák má novou vládu. Do roka budou předčasné volby, slíbil premiér Súdání

Poslanci iráckého parlamentu ve čtvrtek schválili novou vládu pod vedením premiéra Muhammada Súdáního, která začne úřadovat po více než roce od voleb. Informovala o tom agentura Reuters.

Bagdád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Súdání slíbil, že změní volební zákon tak, aby se do roka mohly konat předčasné volby

Súdání slíbil, že změní volební zákon tak, aby se do roka mohly konat předčasné volby | Zdroj: Reuters

Volby loni v říjnu vyhrálo hnutí vlivného šíitského duchovního Muktady Sadra, kterému se ale nepodařilo sestavit kabinet, což vedlo k nepokojům a násilnostem. Súdáního navrhl na premiérský post blok převážně šíitských stran podporovaných Íránem.

Irácký duchovní Sadr oznámil odchod z politiky, při protestech jeho stoupenců zemřelo nejméně 12 lidí

Číst článek

Vláda, v níž mimo jiné zasedne jako ministr zahraničí dosavadní šéf diplomacie Fuád Husajn, má fungovat jako přechodná. Súdání slíbil, že změní volební zákon tak, aby se do roka mohly konat předčasné volby.

Sadr po neúspěchu při sestavování vlády v srpnu stáhl svých 73 poslanců z parlamentu a prohlásil, že z politiky odejde, což vyvolalo nejhorší násilnosti v Bagdádu za poslední roky. Sadrovi příznivci žádali nové volby. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme