Irák začal osvobozovat západní část Mosulu. Ve městě jsou statisíce civilistů

Irácká armáda zahájila útok na pozice tzv. Islámského státu v západní polovině Mosulu. Oznámil to premiér Hajdar Abádí. Vládní jednotky už podle něj ovládly několik vesnic na jižním okraji města. Východní Mosul dobyla irácká armáda už minulý měsíc. Americký generál Stephen Townsend připustil, že bitva o Mosul bude těžká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácké jednotky | Zdroj: Reuters

Vládní síly se chtějí zmocnit letiště v Mosulu. Zatím převzali kontrolu nad několika vesnicemi a přilehlou rozvodnou elektřiny. Zabili také několik příslušníků IS včetně ostřelovačů.

Nad Mosulem bylo podle reportérů zahraničních agentur vidět stoupat kouř a k pozicím IS ve městě se přiblížily stovky vojenských vozidel, uvedl server listu The Guardian. V oblasti se nachází i historické centrum města se starobylými venkovními tržišti, Velkou mešitou a většinou vládních budov.

V západní části města rozděleného řekou Tigris zůstává pod nadvládou džihádistů podle odhadů možná až 650 tisíc civilistů. Premiér Abádí proto vojáky vyzval, aby při dobývání okupovaného území respektovali lidská práva.

„Vyzýváme naše statečné vojáky, aby začali s osvobozováním zbytku města a jeho obyvatel od útlaku teroristů z Islámského státu. Naším cílem je nejdříve osvobodit lidi a teprve pak zemi,“ prohlásil premiér. „Odvedli jste už skvělou práci při dobývání dalších oblastí, když jste se starali o obyvatele, včetně těch, kteří přišli o své domovy,“ dodal.

V neděli se východním Mosulu odpálili dva sebevražední radikálové. Atentátníci zabili tři vojáky a dva civilisty. Dalších asi deset lidí bylo zraněno.

Dobývání Mosulu začalo loni v říjnu. Vedle irácké armády se na něm podílí i kurdské a šíitské milice a operaci podporuje mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. Druhé největší irácké město Islámský stát okupuje od poloviny roku 2014.

ČTK, Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme