Irák žádá návrat zbrojních inspektorů do země

Irácký ministr pro technologii Rašád Mandán Umar zve zbrojní inspektory OSN zpět do země. Odpověděl tak na zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) pro Radu Bezpečnosti OSN, v níž se uvádí, že se z Iráku po válce ztratila zařízení použitelná při výrobě jaderných zbraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan a Hans Blix | Foto: Jan Vytopil

Agentura doložila tvrzení satelitními snímky, na nichž je vidět zbořené domy, v nichž byly v minulosti uskladněny přesné přístroje, jež by mohly pomoci při výrobě atomových bomb. MAAE uvádí, že vlády v Bagdádu ani Washingtonu tento únik materiálu nezaznamenaly.

Mnozí odborníci viní americkou armádu, že tomu nebyla schopná zabránit. Jedním z nich je David Kay, bývalý šéf americké mise, která hledala v Iráku zbraně hromadného ničení. "Byl jsem v jednom z hlavních výzkumných středisek pro vývoj jaderných zbraní v Tuvajse vloni v květnu, když docházelo k rabování, a nebylo tam dost vojáků, aby tomu mohli zabránit. Tak se to zařízená ztratilo," tvrdí Kay.

Bývalé jaderné středisko Tuvajsa bylo údajně přebudováno na vědecký park. "Lidé z MAAE tam byli před měsícem, prohlédli si Tuvajsu i další místa, ale nic neříkali. Nic netajíme. Budeme rádi, když si to MAAE nebo jakákoli jiná organizace přijedou prohlédnout," řekl Umar, který přiznal, že zprávu, již MAAE předložila Radě bezpečnosti, nečetl.

Některé vojenské materiály, včetně raketových motorů, zmizely z Iráku po loňské invazi v březnu 2003. Později se objevily ve sběrnách šrotu v Evropě a na Blízkém východě. Zatím nikde se nepřišlo na materiály či přístroje, o nichž MAAE věděla a které byly potenciálně užitečné pro výrobu jaderných zbraní

MAAE již před léty označkovala tyto přístroje a materiály v rámci likvidace iráckého jaderného programu. OSN pak až do invaze monitorovala místa, kde byly tyto materiály uskladněny. USA po válce nedovolily obnovu inspekcí, ale irácká vláda má MAAE informovat, jestliže se rozhodne přístroje přesunovat nebo vyvážet.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme