Irák zažil nejkrvavější den od stažení amerických vojáků

Při sérii pumových a dalších ozbrojených útoků zahynulo v Iráku více než sto lidí. Na dvě stě dalších Iráčanů utrpělo zranění. Dnešek se tak stal nejkrvavějším dnem od konce minulého roku, kdy se z Iráku stáhli poslední američtí vojáci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bombový útok otřásl i předměstím Bagdádu

Bombový útok otřásl i předměstím Bagdádu | Zdroj: Reuters

Někde zabíjeli teroristé civilisty na tržišti, jinde šlo o povstalecké akce proti vládním jednotkám. V rozmezí několika hodin ozbrojenci útočili na 13 místech po celém Iráku.

Nejhorší masakr zažilo město Tádží. Série bomb nejprve usmrtila 17 lidí, a když se na místo sjeli policisté, sebevražedný útočník zabil dalších 11 Iráčanů.

Vše se odehrálo dva dny poté, co extrémisté z organizace Islámský stát Irák ohlásili návrat do oblastí, odkud se v uplynulých letech stáhli pod tlakem Američanů. Zmíněná organizace zastřešuje radikální islamisty a v Iráku představuje odnož teroristické sítě al-Káida.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných příčinách a vinících dnešních útoků hovořil v Ozvěnách dne blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Přestože se k útokům zatím nikdo nepřihlásil, návratu al-Káidy nasvědčuje několik okolností. Jednak to, že terčem byly hlavně bezpečnostní složky a šíité, a tudíž vraždili sunnitští extremisté a teroristé. Navíc před dvěma dny šéf střešní organizace radikálních sunnitských islamistů Abu Bakr Bagdádí vyzval k dalšímu boji proti vládě, mimo jiné také k útokům na soudce a prokurátory s cílem dostat na svobodu vězněné islamisty.

V Iráku už delší dobu doutnají závažné problémy – rostoucí napětí mezi šíity a sunnity a mezi vládou a Kurdy. Sunnitský viceprezident Iráku Tárik Hášimí uprchl do zahraničí kvůli zatykači, který ně něho vypsalo převážně šíitské vedení země kvůli údajnému terorismu.

Krize mezi centrálním vedením a Kurdy na severu země se zase vystupňovala poté, co kurdská autonomie začala na vlastní pěst nabízet těžbu ropy zahraničním firmám, navzdory protestům bagdádské vlády.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme