Irák zažívá líté boje

Situace v Iráku je stále dramatická. Šíitští radikálové získali kontrolu nad třemi městy v Iráku. Iráčtí ozbrojenci unesli tři Japonce, osm Jihokorejců a dva arabské obyvatele Jeruzaléma. Jihokorejce ale později povstalci propustili. Při výbuchu bomby ve městě Baladrúz zahynulo pět Iráčanů a 18 dalších bylo zraněno. Bojovalo se i v Bagdádu a na dalších místech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký voják | Zdroj: ČTK

V posvátném šíitském městě Karbala museli polští a bulharští příslušníci odrážet útoky stoupenců militantního duchovního Muktady Sadra. Pokračuje také rozsáhlá operace amerických jednotek, převážně ve městě Fallúdža západně od Bagdádu. Koalice pod vedením Američanů nemá pod kontrolou irácká města Nadžáf a Kút. Šíitské milice ovládají klíčové budovy v obou městech. Oznámil to velitel koaličních jednotek generál Ricardo Sanchez.

Také ve Fallúdži pokračují těžké boje, které si od pondělka vyžádaly na irácké straně nejmíň 280 mrtvých a čtyři oběti na straně americké armády. Situace se zkomplikovala i v iráckém vedení, když ministr vnitra podal demisi a odstoupením pohrozil také jeden člen vládní rady.

Dosud neznámá speciální maďarská akční skupina Al-Káida dnes pohrozila útoky na kostely a nádražní budovy v Maďarsku, na republikový parlament a na rodiny maďarských vojáků působících v Iráku. Požaduje, aby vláda do 1. května stáhla všechny své vojáky z Iráku.

Americký prezident George Bush si před teroristickými útoky z 11. září uvědomoval nebezpečí, které představuje teroristická síť Al-Káida. Prohlásila do před nezávislou vyšetřovací komisí jeho poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Condoleezza Riceová. Podle ní nebyl před atentáty prioritou prezidentovy bezpečnostní politiky Irák, ale právě Al-Káida.

Čeští vojenští policisté působící na vojenské základně Šaíba jsou v pořádku. Více než 80 českých armádních policistů školí nedaleko jihoirácké Basry své kolegy policejní přípravu, služební zákroky, střelbu, ale i základy zdravotnictví a sociologie.

Varšava se nepodřídila žáadnému ultimatu

Polští vojáci v Iráku se nepodřídili žádnému ultimátu ani nevyjednávají s přívrženci duchovního vůdce Muktady Sadra. Tak zní oficiální vyjádření polského velení mnohonárodní divize ve střední jižní zóně v Iráku. Generální štáb polské armády ale potvrdil, že vojáci jednají s vůdci umírněných šiítů.

Velení mnohonárodní divize v Iráku dementovalo informace francouzské agentury AFP, že Poláci na základně v Karbale dostali od bojovníků Al Sadra ultimátum, aby ihned opustili město. Mluvčí velení divize podplukovník Robert Strzelecki také popřel zprávu AFP, podle níž Poláci vyjednávají se Sadrovými lidmi.

"Nevyjednáváme s kriminálníky a se zločinci, kteří chtějí tento národ zničit a destabilizovat situaci," uvedl mluvčí pro Polskou televizi. Generální štáb polské armády potvrdil jen to, že velitelé brigády v Karbale jednají s představiteli umírněných šiítů, které se snaží přimět ke spolupráci.

Milan Kopp, Pavel Novák, Denisa Blažková, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme