Irák zažívá nejkrvavější období za posledních 5 let. V pondělí zemřelo při útocích téměř sto lidí

Při násilnostech v Iráku zahynulo během posledních desítek hodin 96 lidí. Útoky mířily především na autobusy se šíitskými poutníky, kteří směřují do posvátného města Karbalá. Ozbrojenci přepadli také radnici v Tikrítu na sever od hlavního města a zajali členy místní správy. Policie však všechny zajatce osvobodila. Násilí v Iráku v poslední době prudce roste. Počtem každodenních obětí se začíná podobat občanské válce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky pondělní exploze v Nadžafu na jihu Iráku

Následky pondělní exploze v Nadžafu na jihu Iráku | Foto: Alaa al-Marjani | Zdroj: ČTK

„Byl to pick-up, vybuchl přímo vedle těch lidí. Teď tu leží, trpí a umírají,“ popisoval rozčileně svědek jednoho z bombových útoků v Bagdádu. „Copak může Bůh a Prorok Mohamed něco takového akceptovat? Ti lidé přitom chodí ven jen proto, aby si v práci vydělali na kousek chleba,“ dodal.

V těchto dnech se v posvátném šíitském městě Karbalá koná náboženská pouť, kterou si věřící připomínají 40 dní od zabití imáma Husajna. Při posledním útoku na autobus plný šíitských poutníků zahynulo v Bagdádu 27 mladých Iráčanů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Iráku sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

„Tady ve venkovní restauraci u silnice jsme právě roznášeli večeři, když najednou bouchla první nálož v autě. Zabila všechny ty mladé šíitské poutníky, kteří u nás chtěli povečeřet. Pak vybouchla druhá nálož. Většina mrtvých byly ještě děti, ležely tady, mrtvé a nahé,“ popsala bombový útok obsluha restaurace, u které k incidentu došlo.

Násilí v Iráku trvá zhruba 10 let, tehdy napadli Američané režim diktátora Saddáma Husajna. V důsledku ozbrojených útoků umírají denně desítky lidí.

Pro většinu světových médií by tyto události byly hlavními zprávami, nebýt ovšem v Iráku. Právě proto, že se tam útoky opakují a dochází k nim tak dlouho, se jim novináři přestávají ve zpravodajství věnovat. Nárůst násilí, k němuž dochází v poslední době, je však i na Irák neobvykle velký.

Nezkušená policie

Útoky mají obecně na svědomí nejčastěji buď stoupenci teroristické organizace Al-Káida, ať už z řad Iráčanů nebo lidí ze zahraniční, nebo místní ozbrojené skupiny, které bojují proti současnému Iráckému režimu. Ty jsou různě ideologicky zaměřené, buď se jedná o stoupence režimu bývalého diktátora, nebo jsou to například extremistické sunnitské organizace.

Sunnité tvoří většinovou větev Islámu, v Iráku však převládají šíité. Především sunnité chápou současnou iráckou realitu tak, že šíitská skupina převzala moc s pomocí americké intervence před deseti lety. Cílem útoků jsou symboly současné státní správy, například policie či budovy radnic.

Občanská válka ve smyslu režim versus ozbrojená opozice, jako je tomu v sousední Sýrii, v Iráku zatím není, ale v řadě ohledů se jí každodenní realita začíná blížit. Patří k nim nejen počet obětí násilí, kterých bylo od začátku roku už více než devět tisíc.

„Ty neustálé ústupky především proti šíitskému obyvatelstvu poskytují půdu pro vznik i šíitských ozbrojených skupin a ty už pomalu začínají útočit také třeba proti sunitským mešitám nebo duchovním, a to už jsou takové stopy vývoje, který může k určitému typu občanské války v Iráku v nejbližší době směřovat,“ poznamenal blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček.

Policie ani armáda nemá moc šancí takovému množství útoků čelit. Navíc – přestože se je Američané snažili vycvičit – nemají moc zkušeností. Současné složky totiž vznikly prakticky z ničeho, původní policie a armáda byly s pádem minulého režimu rozpuštěny.

Štěpán Macháček, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme