Irák zve do země inspektory OSN

Irák oznámil, že souhlasí s návratem zbrojních inspektorů OSN do země. Irácký ministr zahraničí Nádží Sabrí zaslan generálnímu tajemníkovi OSN Kofimu Annanovi dopis, ve kterém píše, že Bagdád je připraven bez předběžných podmínek příjmout inspektory světové organizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Iráku

Jak uvádí blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, Irák současně zaslal pozvání vedoucímu inspekčního týmu Hansu Blixovi. V pozvání se uvádí, že cílem návštěvy je dořešit poslední otázky spojené s pobytem zbrojních inspektorů. Pozorovatelé to považují za pokus o prosazení podmínek, které Bagdád pro pobyt a práci inspektorů dříve stanovoval ve vztahu k OSN. Irácká televize odvysílala rozhovor s viceprezidentem, ve kterém Táhá Jásín Ramadán obvinil USA, že brání dialogu Iráku s Organizací spojených národů.

Katarská televize Al-Džazíra dnes odvysílala reakci Spojených států a Velké Británie, které vyjádřily pochybnosti o skutečném záměru Iráku. Obě země obviňují Bagdád z vlastnictví zbraní hromadného ničení, jimiž může ohrožovat země v regionu. Rozhodnutí Iráku naopak přivítalo Rusko.

Analytici v oblasti označují změnu iráckého postoje, oznámenou právě v den 12. výročí obsazení Kuvajtu, za pokus odvrátit v poslední chvíli americkou vojenskou operaci proti Iráku.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme