Irákem dál zmítá násilí

Přes 250 iráckých ozbrojenců přišlo o život u jihoiráckého posvátného města šíitů Nadžaf. Stalo se tak při společné operaci irácké armády a amerických jednotek. K násilí ale docházelo i v Bagdádu a na řadě dalších míst Iráku. Při explozi v Bagdádu přišlo o život třináct lidí včetně pěti dívek školního věku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iráčtí vojáci v Bagdádu | Foto: AFP

Ve městě Nadžaf. Kde mají vyvrcholit šíitské svátky Ášúrá, zavládlo velké napětí. Mezi radikály, kteří vedli boje s iráckými a americkými vojáky, byli jak sunnité, tak šíité. Mohli patřit ke stoupencům radikálního duchovního Ahmada Hasáního. Podle irácké policie ozbrojenci sestřelili americký vojenský vrtulník.

Do Nadžafu a také města Karbalá se shromáždily statisíce šíitských poutníků, aby si na smutečních tryznách připomněli zavraždění potomku imáma Alího v sedmém století našeho letopočtu. Jak uvedl zpravodaj arabského vysílání britského rozhlasu BBC, v Karbalá se rozmístilo k zajištění bezpečnosti poutníků deset tisíc policistů.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme