USA počtvrté zvýšily počet raněných vojáků po útoku Íránu na základnu v Iráku. Nyní jich je 109

Počet amerických vojáků, kteří utrpěli zranění mozku při lednovém útoku Íránu na vojenskou základnu USA v Iráku, vystoupal na 109. Podle agentury AP to v úterý oznámil Pentagon. Americké úřady bezprostředně po incidentu tvrdily, že zraněn nebyl nikdo. Od té doby se však oficiálně nahlášený počet poraněných vojáků zvýšil již počtvrté.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci si prohlížejí zničené budovy na irácké základně Ajn al-Asad po raketovém útoku Íránu | Foto: John Davison | Zdroj: Reuters

Úterní údaj představuje značný nárůst nových případů oproti naposledy oznámeným 64 vojákům se zraněním mozku. Činitelé americké armády však již dříve informovali, že počet raněných by se mohl v týdnech až měsících po útoku zvyšovat.

Posilovna, bazén i autobusové linky. Základně USA, kterou zasáhl Írán, říkali vojáci ‚tábor Koláček‘

Číst článek

Symptomy poranění mozku se totiž mohou projevit až po delší době a dotyčný je také může až později zaznamenat a nahlásit. Spojené státy zároveň od začátku popíraly, že by se snažily dopady íránského útoku umenšovat.

Podle Pentagonu je 76 ze zraněných vojáků již zpátky ve službě, zatímco 26 z nich se léčí v Německu či ve Spojených státech. Zbylých sedm je na cestě z Iráku do Německa, kde bude posouzen jejich stav a případně absolvují léčbu.

Raketový útok na základnu Ajn al-Asad v Iráku byl odvetou Teheránu za zabití vysoce postaveného íránského generála Kásema Solejmáního při americkém útoku na letišti poblíž Bagdádu na začátku letošního roku.

Od té doby se konflikt mezi Spojenými státy a Íránem dál vojensky nevyhrotil. Podle Reuters by však s rostoucím počtem raněných mohl sílit tlak na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby na útok odpověděl, i kdyby to nemělo být vojenskou cestou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme