Postavte se americkým sankcím, nebo opět začneme obohacovat uran, hrozí Írán Evropské unii

Írán pohrozil Evropské unii dalším obohacováním uranu. Informoval o tom v sobotu německý list Spiegel. Íránský ministr zahraničí Mohamed Džavád Zaríf unii vytýká přílišnou pasivitu v souvislosti s americkými sankcemi a vypovězením jaderné dohody. Pokud Evropané a další signatáři paktu nezačnou jednat a nebudou kompenzovat dopad amerických sankcí na íránskou ekonomiku, chystá Teherán reakci.

Teherán/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský ministr zahraničí Mohamed Džavád Zaríf | Foto: David Mdzinarishvili | Zdroj: Reuters

Podle Zarífa by měly unijní země například postihovat podniky, které kvůli americkým sankcím zruší své obchody s Íránem. Další jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ale Zaríf vyloučil.

Jsme v regulérní válce s USA, prohlásil prezident Rúhání. Íránce vyzval, aby drželi spolu

Číst článek

Spojené státy vypověděly jadernou dohodu v květnu. Írán prý nedodržel svou část ujednání, že omezí aktivitu v nukleární oblasti. To ale Írán popírá. Američané také na zemi uvalili tvrdé sankce a stejným krokem pohrozili každé zemi, která nebude opatření proti Íránu respektovat.

Kritika Kerryho

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ostře kritizoval Obamova šéfa diplomacie Johna Kerryho za neoficiální schůzky s íránskými představiteli. Kerryho setkání s íránským šéfem diplomacie Mohammadem Džavádem Zarífem označil Pompeo za „nepatřičná a neslýchaná“. Podle Pompea Kerry tímto způsobem „aktivně maří“ politiku americké vlády vůči Íránu.

USA zavedly první vlnu sankcí proti Íránu. ‚Žádám světový mír, nic menšího,' prohlásil Trump

Číst článek

Jadernou dohodu s Íránem dojednával Kerry právě se šéfem íránské diplomacie Zarífem. V rozhovoru se stanicí Fox News Kerry uvedl, že se se Zarífem stýkal i po odchodu z funkce. Od konce svého mandátu v lednu 2017 jsem se se Zarífem „třikrát či čtyřikrát“ setkal, prohlásil. Obvinil také Trumpovu vládu, že se snaží prosadit změnu režimu v Íránu.

„To, co udělal John Kerry, je nepatřičné a neslýchané. Neměl se takového chování dopustit. Je to v nesouladu se zahraniční politikou USA určovanou prezidentem,“ zdůraznil Pompeo.

„Bývalý ministr zahraničí byl v kontaktu s největším sponzorem terorismu a podle vlastních slov s ním mluvil. To v amerických dějinách nemá obdoby,“ dodal.

Pompeova silně kritická slova zazněla den poté, co šéf Bílého domu Trump obvinil exministra zahraničí Kerryho z „nelegálních“ schůzek s Íránci.

John Kerry had illegal meetings with the very hostile Iranian Regime, which can only serve to undercut our great work to the detriment of the American people. He told them to wait out the Trump Administration! Was he registered under the Foreign Agents Registration Act? BAD!

03:10 – 14. 09. 2018

37470 120869

„John Kerry se nelegálně stýkal s velmi nepřátelským íránským režimem, což může sloužit jen k maření naší skvělé práce a je to ke škodě amerického lidu. Řekl jim, aby Trumpovu vládu přečkali!“ napsal šéf Bílého domu na twitteru.

Trumpova vláda uplatňuje tvrdý postoj vůči Teheránu, který obviňuje z rozšiřování íránského vlivu na Blízkém východě, například podporou syrského prezidenta Bašára Asada či šíitských povstalců v Jemenu.

Na nejnovější kritiky z Trumpových a Pompeových úst Kerry odpověděl ve svém tweetu vydaném krátce po Pompeově prohlášení. „Pane prezidente, měl byste si dělat větší starosti se schůzkou Paula Manaforta s Robertem Muellerem než s mými schůzkami s Íránem,“ uvedl.

Mr. President, you should be more worried about Paul Manafort meeting with Robert Mueller than me meeting with Iran's FM. But if you want to learn something about the nuclear agreement that made the world safer, buy my new book, Every Day Is Extra: amzn.to/2xhmhQG

23:13 – 14. 09. 2018

6908 23881

Poukázal přitom na to, že bývalý šéf Trumpova volebního štábu Manafort se v pátek u soudu přiznal k trestným činům spiknutí proti USA a spiknutí za účelem maření spravedlnosti.

Učinil tak na základě dohody se zvláštním vyšetřovatelem Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Robertem Muellerem, který se zabývá vlivem Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Zároveň se zavázal, že bude s Muellerem při vyšetřování spolupracovat.

Kateřina Schmiedová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme