Za krádež useknutí prstů. ‚Mrzačení není forma spravedlnosti,‘ kritizuje íránské úřady Amnesty

Amputace prstů za krádež. Lidskoprávní organizace Amnesty International upozornila na další případ tvrdého fyzického postihu v Íránu. K incidentu podle organizace došlo na severu země v provincii Mázandarán. Potrestaný muž se podle íránské vlády dopustil osmadvaceti krádeží.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Írán se jakožto islámská republika řídí přísnou interpretací práva Šaría. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle íránského práva za krádež náleží potrestání ve formě amputace čtyř prstů na pravé ruce. Íránské úřady praktiku brání s vysvětlením, že jde o nejlepší cestu jak provinilce, včetně těch potenciálních od skutku odradit, napsal britský zpravodajský server BBC.

Bahrajn popravil tři vězně. Zpravodajka OSN žádala nový proces, muži podle ní byli mučeni

Číst článek

Amnesty International označila potrestání muže za „odpudivý případ týrání“. „Jde o hrůzný útok na lidskou důstojnost. Zmrzačení není forma spravedlnosti,“ uvedl Saleh Higazi z blízkovýchodní centrály organizace.

Írán se jakožto islámská republika řídí přísnou interpretací práva Šaría a přestože zprávy o podobných incidentech nejsou na každodenním pořádku, nejde o výjimky.

V lednu 2018 úřady na severovýchodě země nařídily amputaci ruky čtyřiatřicetiletého muže, který byl uznán vinným z krádeže ovce. V létě Írán čelil kritice kvůli veřejnému bičování dospělého muže, který se ještě jako náctiletý, asi deset let před vykonáním trestu, provinil proti zákonům konzumací alkoholu.

V únoru letošního roku pak Írán popravil dva nezletilé chlapce poté, co byli odsouzeni za znásilnění. Server BBC tehdy psal, že podle lidskoprávních organizací byl proces zmanipulovaný. V tomto kontextu Amnesty International vydala na začátku roku zprávu, podle které bylo od roku 1990 v Íránu popraveno téměř 100 nezletilých.

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme