Všech 23 členů posádky zajatého britského tankeru je v pořádku. Británie zvažuje zavedení sankcí

Všech 23 členů posádky britského tankeru Stena Impero, který v pátek zadržel Írán, je v pořádku. Podle agentury Reuters to v neděli v íránské televizi řekl šéf úřadu spravujícího přístavy v provincii Hormozgán Alláhmorád Afifipúr. Náměstek britského ministra obrany Tobias Ellwood pak v televizi Sky News prohlásil, že Londýn zvažuje sérii možností, jak na jednání Teheránu reagovat.

Teherán/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ropný tanker Stena Impero | Zdroj: Reuters

„Všech 23 členů posádky je na palubě této lodi a jsou v bezpečí a v dobrém zdravotním stavu v přístavu Bandar-Abbás,“ sdělil podle agentury Afifipúr.

Podle sobotní informace poskytnuté tímto činitelem posádku tankeru tvoří 18 indických státních příslušníků a dalších pět členů je z Ruska, Lotyšska a Filipín. Podle ruských zdrojů jsou z Ruska tři námořníci.

Nahrávka válečných lodí. ‚Potvrďte, že nehodláte porušit mezinárodní právo,‘ varuje britské plavidlo Írán

Číst článek

Švédská přepravní společnosti Stena Bulk, která tanker provozuje, v neděli oznámila, že podala oficiální žádost o návštěvu posádky zadržené lodi. „Mohu potvrdit, že jsme úřadům v přístavu Bandar-Abbás předali oficiální žádost o povolení navštívit 23 členů posádky lodi Stena Impero,“ uvedl šéf společnosti Erik Hanell. „Nyní čekáme na oficiální odpověď,“ dodal.

Tanker plující pod britskou vlajkou zadržel Írán v pátek se zdůvodněním, že porušil mezinárodní námořní právo. Podle íránských médií se plavidlo před zadržením íránskými revolučními gardami v Hormuzském průlivu srazilo s rybářskou lodí a zřejmě jí nechtělo pomoci. Gardy tanker přinutily přistát v Bandar-Abbásu.

Británie zadržení tankeru hned v pátek důrazně kritizovala a označila ho za nepřátelský akt. Odmítla přitom zdůvodnění Teheránu, že Stena Impero se dostal do kolize s rybářskou lodí. V sobotu Londýn v dopise Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN uvedl, že její tanker Teherán zadržel v ománských teritoriálních vodách. To potvrdil i šéf britské komory pro lodní dopravu Bob Sanguinetti. Zadržení lodi je tak podle něj „jasným porušením mezinárodního práva“.

Reakce Saudské Arábie

Britský list The Daily Telegraph nicméně již nyní píše, že ministr zahraničí Jeremy Hunt oznámí buď již v neděli nebo v pondělí zavedení diplomatických a ekonomických sankcí vůči Íránu, nejspíš i zmrazení účtů.

Chování Teheránu odsoudila Saúdská Arábie, která je odvěkým rivalem Íránu v regionu. „Jakýkoli útok na svobodu plavby je porušením mezinárodního práva,“ uvedl na twitteru saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr.

„Írán si musí uvědomit, že jeho činy, včetně nedávného zadržení britské lodi, jsou naprosto nepřijatelné. Světové společenství musí podniknout kroky, aby podobnému chování zabránilo,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme