V Íránu přestala fungovat velká část čerpacích stanic. Za výpadek může nejspíš kybernetický útok

V Íránu přestala fungovat část čerpacích stanic kvůli problému s počítačovým programem. Uvedlo to v pondělí ráno podle íránských médií sdružení čerpacích stanic. Podle íránského tisku není vyloučeno, že výpadek nastal kvůli kybernetickému útoku. K výpadku se na sociálních sítích přihlásila skupina proizraelských hackerů.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzavřená čerpací stanice v Teheránu

Nejméně 30 procent čerpacích stanic funguje, u ostatních se odborníci snaží přerušení služeb postupně vyřešit (ilustrační foto) | Foto: Morteza Nikoubazl | Zdroj: Reuters

„Potvrdil se problém se softwarem v palivovém systému některých čerpacích stanic a odborníci pracují na jeho řešení,“ řekl íránské agentuře Fars mluvčí íránského sdružení čerpacích stanic. Zároveň vyloučil, že by uzavření čerpacích stanic způsobil nedostatek pohonných hmot.

Ropa dál zdražuje, trh se bojí dění v Izraeli. Írán vyzývá muslimské státy k zastavení vývozu

Číst článek

Výpadek potvrdil i ministr ropného průmyslu Džavád Ovdži. „Nejméně 30 procent čerpacích stanic funguje, u ostatních se snažíme přerušení služeb postupně vyřešit,“ uvedl ministr.

Podle íránské agentury Fars není vyloučeno, že výpadek způsobil útok na počítačové sítě. O tom otevřeně mluví izraelská média. Podle serveru The Times of Israel izraelští vojenští dopisovatelé, kteří dostávají informace mimo záznam od vládních představitelů, naznačili, že za výpadek může Izrael.

Na sociální síti X skupina proizraelských hackerů známá pod perským názvem Gondžeške Darande (Gonjeshke Darande v angličtině) uvedla, že znemožnila svým útokem fungování většiny čerpacích stanic v Íránu. Svůj útok označila za „odpověď na agresi ze strany islámské republiky (Íránu) a jejích spojenců.“

Rozsáhlý výpadek ve fungování čerpacích stanic Írán postihl i v roce 2021. Tehdy úřady uvedly, že za problémy může útok ze strany Izraele a Spojených států.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme