Írán chce doprovázet humanitární flotily do Gazy

Mezinárodní humanitární flotily mířící do palestinské Gazy mohou mít příště ozbrojený doprovod - íránské námořnictvo. Takový návrh zazněl z Teheránu, který Izraelci označují za svého úhlavního nepřítele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Rachel Corrie mířící ke břehům Gazy | Zdroj: ČTK

Nabídku vyslat námořní síly íránských revolučních gard zmínil pobočník nejvyššího vůdce země Ájatolláha Chámeneího. Íránský Červený půlměsíc mezitím oznámil, že vyšle do Gazy dvě své lodi s humanitární pomocí pro Palestince.

Zástupce nejvyššího vůdce v revolučních gardách hodžatoleslám Alí Šírází prohlásil, že námořní síly jsou připravené chránit konvoje s humanitární pomocí mířící k obyvatelům Gazy. Íránské agentuře Mehr řekl, že jakmile by Chámeneí vydal rozkaz, námořníci by okamžitě vyjeli úkol splnit.

Komentátoři se shodují, že taková mise poblíž Izraele by mimořádně vyhrotila situaci v oblasti. Izrael a Írán se navzájem označují za nepřítele číslo jedna a vyhrožují si napadením.

V květnu britský Sunday Times citoval izraelské vojenské činitele, podle kterých k Íránu vyplují tři izraelské ponorky. Jeden z Izraelců prohlásil, že jejich jaderné hlavice budou schopné zasáhnout kterékoli místo v Íránu.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme