Írán chce přesunout obohacování uranu do nového závodu

Írán postupně přesune výrobu obohaceného uranu pro své reaktory do nového závodu. Zároveň trojnásobně zvýší produkci tohoto paliva. Prohlásil to šéf Íránské agentury pro atomovou energii Ferejdún Abbásí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna v íránském Búšehru | Zdroj: ČTK

Oznámení přišlo přesně v době, kdy se Mezinárodní agentura pro atomovou energií zabývá ve Vídni podezřením, že Teherán jádro využívá k vojenským účelům. Podle šéfa Mezinárodní agentury Jukiji Amana Írán kolem svého jaderného programu stále mlží a některé projekty prý vyvolávají podezření, že slouží vojenskému a nikoli civilnímu programu.

Teherán tuto hypotézu odmítá. Několik íránských činitelů prohlásilo, že se Mezinárodní jaderný dozor nechal zpolitizovat a že plní zadání Spojených států.

Íránci zatím vyrábějí nízce obohacený uran v Natanzu. Předloni vyšlo najevo, že budují další závod u vesnice Fardó jižně od Teheránu. Právě tam se má výroba podle dnešního prohlášení postupně přesunout.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme