Írán chce vytvořit vlastní síť zcela izolovanou od mezinárodního internetu

Opsání údajů z občanského průkazu a zaregistrování všech internetových adres, které uživatelé navštívili a lidí, se kterými komunikovali. Tak by mohl už brzy vypadat provoz internetových kaváren v Íránu, pokud projde plán tamních úřadů na další omezení internetového provozu. Teherán dokonce zvažuje, že vytvoří vlastní síť zcela izolovanou od mezinárodního internetového prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teheránský bazar | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Opatření jsou součástí další vlny, která se Íránem roky valí. Tak jak jsou Íránci vynalézaví a velmi schopní nacházet si cestu k internetu a k jeho obsahu, tak jim jsou úřady v patách ve snaze omezit toto počínání. Teď omezení přichází dva měsíce před parlamentními volbami.

Někteří íránští experti ale také mluví o nutnosti chránit Írán před počítačovými útoky a kybernetickým terorismem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O omezení internetového provozu v Íránu mluvil v Dopoledním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Někteří lidé varují západní média, aby cenzuru internetu nevnímaly jenom jako snahu íránského náboženského režimu, ale že jde o snahu vlády chránit Írán. Například předloni napadl zemi internetový a počítačový vir Stuxnet. Zasáhl její počítače v průmyslu a jaderných provozech.

Proto se Írán snaží zavést vnitřní internet, jakousi vnitřní íránskou intranetovou síť, která by byla oddělená od světové počítačové sítě. A i když se úřady snaží omezit používání Facebooku v Íránu, tak stále v 70 milionové zemi ho používá 17 milionů lidí.

„Íránci si cestu opravdu najdou. Možná budou více kontrolovaní, ale jistě si najdou jiné cesty, jak se do zahraničí dostat. Napomohou jim k tomu třeba chytré telefony. Tam snaha vlády stále pokulhává za technickými vymoženostmi,“ dodává blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme