Írán chce začít obohacovat uran, svět zvažuje sankce

Jedinou cestou k řešení krize kolem íránského jaderného programu je rychlé zavedení nových sankcí. Shodli se na tom představitelé USA a Francie. Teherán totiž oznámil úmysl zahájit produkci vysoce obohaceného uranu. Varování, že by Íránci měli posílat svůj polotovar do ciziny, a ne si z něj vyrábět palivo sami, přišlo i z Moskvy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská islámská republika

Íránská islámská republika | Foto: Emanuel Macoun

Mezinárodní společenství v říjnu předložilo Íránu návrh, že by vyrábělo palivové články pro jeho výzkumný reaktor v zahraničí. Opatření mělo omezit riziko, že by Teherán svůj uran využil k výrobě jaderné zbraně.

Ještě před několika dny se zdálo, že by Teherán nabídku světových mocností mohl přijmout a posílat jaderný materiál ke zpracování do Ruska, kde by se přepracoval a pak by se odvezl do Francie a Íránu by se zpátky vrátily palivové články.

Přehrát

00:00 / 00:00

V diplomatické hře kolem íránského jaderného programu přihořívá. Téma pro blízkovýchodního zpravodaje Břetislava Turečka v Ozvěnách dne.

Dnes ale Íránci oficiálně informovali Mezinárodní agenturu pro atomovou energii, že od úterka spustí program obohacování uranu na 20 procent z dosavadní úrovně 3,5 procenta ve vlastním zařízení.

"Požadavek Západu byl, že Írán zhruba tři čtvrtiny svého nízce obohaceného uranu v jedné zásilce vyveze na Západ a počká až se mu časem vrátí palivové články. Írán ale namítá: my jsme ochotni to vydávat ven, ale po částech a budeme to měnit kus za kus na svém vlastním území. Z toho vyplývá jasná nedůvěra obou stran," vysvětlil v Ozvěnách dne blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Zneužití uranu obohaceného na 20 procent není možné

Uran obohacený na dvacet procent má sloužit jako palivo pro výzkumný reaktor v Teheránu. "Jeho zneužití samo o sobě možné není, protože k výrobě jaderné bomby je potřeba uran obohacený na 90 procent. A palivové články nelze znovu obohatit na tuto mez," uvedl zpravodaj.

Důležité je ale podle něj to, že pokud se Íránci naučí sami obohacovat uran na 20 procent, zdokonalí technologie a vědomosti. "Tak budou o krok blíž teoretické možnosti, že budují jadernou zbraň," dodal.

Teherán dnes také oznámil, že do příštího roku postaví deset nových továren na obohacování uranu. Západní experti pochybují, že to je v silách Íránu. Jeden prohlásil, že na deseti staveništích může Teherán nanejvýš rozhrnout hlínu, když má potíže udržovat v chodu stávající závod v Natanzu.

Světoví politici se ale shodují, že i tak Írán svými prohlášeními tlačí mezinárodní společenství ke zdi, a že dál porušuje rezoluce Rady bezpečnosti.

Katarína Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme