Írán chce zapojit Evropu do svého jaderného programu

Rada bezpečnosti zpřísní sankce vůči Íránu, který ani po opětovných výzvách neukončil svůj jaderný program. Naopak Írán navrhne evropským zemím, aby do jeho programu jaderné energetiky investovaly. Informoval o tom íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v rozhovoru, který poskytl francouzské televizní stanici France 24.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Dnes v předvečer se v New Yorku měl zúčastnit plánovaného hlasování Rady bezpečnosti OSN o rezoluci rozšiřující sankce vůči Teheránu kvůli jeho neochotě zastavit nukleární program. Nakonec ale neodletěl, protože se zpozdila víza.

Írán už loni navrhoval, že by Francie mohla investovat do íránské jaderné energetiky, čímž by prý byla umožněna kontrola íránského jaderného programu. Podobné návrhy v minulosti se však nesetkaly z žádnou odezvou. Západ byl naopak proti jakémukoli návrhu, jenž by předpokládal pokračování obohacování uranu, který by pak Teherán mohl zneužít pro výrobu jaderných zbraní.

Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme