Írán chystá proces se dvěma vězněnými Američany

Íránská justice má počátkem listopadu zahájit proces se dvěma Američany obviněnými ze špionáže. Oznámil to íránský ministr státní bezpečnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teherán

Teherán | Foto: GhostWind

Joshuu Fattala a Shana Bauera loni zadržela íránská bezpečnost poté, co ilegálně překročili hranici ze sousedního Iráku. Byla s nimi i Sarah Shourdová, které se proces týká také. Američanku ale Íránci v září z humanitárních důvodů propustili na kauci půl miliónu dolarů.

Spojené státy doufaly, že podobně opustí vězení i oba Američané. Íránský ministr státní bezpečnosti Hejdar Moslehí ale prohlásil, že s nimi brzy začne proces. Jejich advokát upřesnil, že to má být 6. listopadu.

Teherán tvrdí, že má důkazy o napojení trojice na cizí tajné služby. Američané trvají na tom, že jsou jen turisté, kteří v horách nechtěně přešli hranici. Tuto verzi také oficiálně zastává americká diplomacie. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová tvrdí, že k soudnímu procesu není žádný důvod, a že i zbývající Američané mají být okamžitě propuštěni.

Břetislav Tureček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme