Írán dál hrozí blokádou Hormuzského průlivu
Írán opakovaně hrozí blokádou Hormuzského průlivu. Podle zpravodajů tak reaguje na možnost vyhlášení nových sankcí, které by omezovaly nákup íránské ropy a postihovaly obchodní transakce íránské centrální banky.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii potvrdila, že Írán spustil v přísně střeženém skalním komplexu Fordou zdokonalené centrifugy pro obohacování uranu. Informuje o tom agentura Reuters. Západ podezírá Írán z vývoje jaderné zbraně, což Teherán popírá.
O sankcích se už údajně dohodly země Evropské unie. Ministři zahraničí unie by o tom mohli jednat už 23. ledna.
S odkazem na nejmenované diplomaty to uvádí agentura Reuters. V Íránu byl mezitím odsouzen k trestu smrti Američan íránského původu Amir Mirza Hekmati. Podle íránského rozhlasu byl usvědčen ze špionáže a spolupráce s nepřátelskou zemí, tedy Spojenými státy.
Nejnovější dění kolem íránského jaderného programu shrnul analytik Milan Slezák
EU možná uspíší jednání o ropném embargu proti Íránu
Washington to popírá a požaduje jeho propuštění. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád mezitím pokračuje v cestě po některých zemích Latinské Ameriky. Dnes by se měl v Nikaragui zúčastnit inaugurace prezidenta Daniela Ortegy.
Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák ve Světě o deváté připomněl, že Írán obohacování zdůvodňuje potřebou materiálu pro svůj experimentální reaktory Teheránu. Produkty z tohoto reaktoru pak prý používá v medicíně. „Palivo obohacené na 20 procent mohl mít už řadu měsíců, kdyby neselhala jednání mezi ním a Západem.“
„Kdyby Írán mohl nerušeně dál obohacovat uran, nezastavil by se u 20 procent a obohacoval by jistě dál. 95 procent už je zbraňová úroveň.“ Pro Spojené státy je nepřijatelné, aby se íránský jaderný program přesunul do tajně vybudovaného komplexu Fordou. Případný letecký úder by však podle Slezáka mohl následovat až po prezidentských volbách v USA,
„Írán má některé složky silné, jiné ne příliš. Prostředky by mu stačily k zaminování, zablokování Hormuzského průlivu na několik desítek hodin, několik dní. Ale není schopen při otevřené konfrontaci čelit americké 5. flotile,“ uvedl Milan Slezák. Jak poznamenal, jakékoli zvěsti o blokádě průlivu zvyšují cenu ropy, z čehož Teherán profituje.