Írán dál zadržuje 15 britských námořníků, očekává britskou omluvu

Situace kolem 15 britských námořníků zadržených před týdnem na íránsko-irácké mořské hranici se zatím příliš nemění. Íránská televize celou aféru ještě vyostřila, když zveřejnila další reportáž, v níž se údajně jeden z námořníků přiznává k tomu, že vjezd do íránských teritoriálních vod nebyla náhoda. Do sporu se dnes vložilo Turecko. Premiér Recep Erdogan požádal v telefonickém rozhovoru íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, aby se s britskými vojáky mohl sejít turecký diplomat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zadržovaní britští vojáci na záběrech íránské televize

Zadržovaní britští vojáci na záběrech íránské televize | Zdroj: ČTK

Podle tureckého ministerského předsedy by to pomohlo zastavit kampaň, která se okolo celého případu rozvířila. Premiér Erdogan také požádal o urychlené propuštění jediné ženy mezi námořníky. Jak uvedla íránská tisková agentura Irna, íránský prezident Ahmadínežád řekl, že celý případ už šetří soud, ale že vydá příslušná nařízení se svým pozitivním názorem na návrhy Turecka.

Podle Mahmúda Ahmadínežáda už britští vojáci porušili íránské hranice v nedávné minulosti mnohokrát, v případě námořníků měli být půl kilometru v íránských teritoriálních vodách. Jeho země proto trvá na britské omluvě. Státní íránská televize dnes navíc odvysílala výpověď dalšího z 15 zajatých britských námořníků, který potvrdil íránskou verzi incidentu. Námořník podle překladu íránské televize Álam dokonce říká, že narušení teritoriálních vod se odehrávalo každý den. V pořadí už v druhé reportáži byly i záběry z místa, které měly dokázat, že šlo o íránské teritoriální vody.

Londýn vpád do mořského prostoru Teheránu rezolutně odmítá. Podle britského vojenského námořnictva, které má prý důkazy v podobě satelitních map, byla loď s vojenskými námořníky hluboko ve výsostných vodách Iráku, zhruba 1,6 námořní míle. Britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová po odvysílání záznamu označila záběry zajatého příslušníka námořní pěchoty za skandální.

Podle britského premiéra Tonyho Blaira vede jednání Teheránu k jeho další izolaci. "Írán si musí uvědomit, že pokud bude řešit tento problém, tak jako doposud, bude čelit stále větší izolaci. Pro nás je teď nejdůležitější věcí to, abychom zajistili bezpečný návrat našich lidí," vyjádřil se Blair.

Londýn usiluje o mezinárodní izolaci Íránu. Požádal proto o podporu Radu bezpečnosti OSN. Ta ale jen vyjádřila znepokojení nad incidentem a vyzvala k propuštění zadržovaných Britů.

Britská administrativa teď chystá odpověď na íránský konkrétní, podle všeho ale pro Brity nepřijatelný návrh na vyřešení sporu a propuštění námořníků. Íránci žádají záruky, že v budoucnu nedojde k opětovnému narušení suverenity území islámské republiky. Podle některých názorů si ale Írán hodlá námořníky ponechat, jako reakci na americká a britská námořní cvičení v blízkosti jeho břehů, a také pro případnou výměnu za pět pracovníků připravovaného íránského konzulátu v severoiráckém Erbílu, které zadrželi američtí vojáci v prosinci minulého roku.

Napětí mezi oběma státy už vyhnalo světové ceny ropy na sedmiměsíční maximum.

Jaromír Janev, Lubica Bergmanová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme