Írán dává přednost diplomatickým jednáním před sankcemi

Írán vyzval Británii, Francii a Německo k dalším rozhovorům o svém jaderném programu. Chce vysvětlit určitá nedorozumění a najít řešení konfliktu. Představitelé těchto tří evropských zemí už dali najevo, že chtějí stejně jako Spojené státy řešit problém před Radou bezpečnosti OSN. Ta by mohla na Teherán uvalit sankce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

satelitní snímek íránského jaderného centra Natanz | Zdroj: ČTK

Íránský ministr zahraničí Manučír Mutakí ale tvrdí, že by se problém neměl dostat před Radu bezpečnosti, dokud neskončí všechna diplomatická jednání. Na stranu Íránu se staví i Čína a jednání je nakloněn i pátý člen Rady bezpečnosti s právem veta, Rusko.

"Rozhovory s Ruskem a Čínou stále pokračují. O našem jaderném programu jsem již mluvil s ruským ministrem zahraniční a chystám se na jednání s šéfem diplomacie Číny. Stále jsme v kontaktu také s představiteli dalších států," uvedl Mutakí.

Konflikt mezi Íránem a západními státy eskaluje od minulého týdne, kdy Teherán odpečetil svá jaderná zařízení. Evropa a Spojené státy se obávají, že se v nich snaží vyvinout atomovou zbraň. Írán ale trvá na tom, že jeho jaderný program je mírový.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme