Írán pokračuje v tvrdých zásazích proti ‚hlavním aktérům nepokojů‘. Soud uložil už druhý trest smrti

Íránská justice udělila druhý trest smrti v souvislosti s protivládními demonstracemi, které v zemi vypukly v polovině září. Informovala o tom ve středu agentura AFP. Podle oficiálních zdrojů v úterý zemřeli při střetech s demonstranty dva příslušníci elitní revoluční gardy.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládními demonstracemi v zemi vypukly v polovině září

Protivládními demonstracemi v zemi vypukly v polovině září | Zdroj: Reuters

Íránská agentura Mízán, kterou provozuje íránská justice, oznámila, že revoluční tribunál vynesl rozsudek smrti nad jedním vzbouřencem. Podle soudu muž ohrožoval další lidi nožem a chladnými zbraněmi a podpálil jednu motorku. Odsouzený se ještě může odvolat k vyšší instanci.

O prvním demonstrantovi, kterého revoluční soud poslal na smrt, agentury informovaly v neděli. Muž podle něj zapálil vládní budovu. Íránský revoluční soud založený po islámské revoluci v roce 1979 je známý tím, že ukládá tvrdé tresty odpůrcům íránského náboženského vedení.

Otec už ztratil skoro všechny zuby. Íránský režim je hrozba pro celý svět, říká dcera vězněného kritika

Číst článek

Podle oficiální agentury IRNA byl v úterý zastřelen při střetech v převážně kurdském městě Búkán v provincii Západní Ázerbájdžán jeden plukovník revolučních gard. Další příslušník jednotky byl v úterý zastřelen v íránském Kurdistánu.

Protesty v Íránu vypukly v polovině září po úmrtí 22leté Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie, údajně proto, že neměla správně nasazený hidžáb. Podle policie utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality. Od té doby úřady zadržely nejméně stovky lidí.

Bezpečnostní složky demonstrace násilně potlačují a podle nevládní organizace Iran Human Rights se sídlem v Oslu zabily přes 300 lidí, včetně desítek dětí. Podle íránských úřadů bylo při nepokojích zabito také více než 40 příslušníků bezpečnostních sil.

Šéf íránské justice Gholámhosejn Mohsen Edžeí v polovině října nařídil soudcům, aby udělovali tvrdé tresty „hlavním aktérům nepokojů“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme