Írán si volí nového prezidenta. Očekává se nižší účast i kvůli nespokojenosti s ekonomickou situací v zemi

V Íránu se v pátek v sedm ráno místního času (4.30 SELČ) otevřely volební místnosti. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vyzval voliče, aby k hlasování přišli ve velkém počtu, informovala agentura Reuters. Očekává se však, že volební účast bude kvůli nespokojenosti Íránců s politickým vedením a ekonomickou situací země nižší než obvykle.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v teheránské volební místnosti | Zdroj: Reuters

„Každý hlas se počítá… přijďte a volte a vyberte si svého prezidenta… je to důležité pro budoucnost vaší země,“ uvedl Chameneí poté, co odhlasoval v jedné z teheránských volebních místností. Íránská státní televize ukázala záběry dlouhých front, které se utvořily před volebními místnostmi v několika městech.

Íránci si až do pátečních 23.30 (SELČ) vybírají ze čtyř kandidátů. Za favority jsou považováni ultrakonzervativec a šéf íránské justice Ebráhím Raísí a umírněný ekonom Abdolnáser Hemmatí. Volby se konají v době ekonomických potíží Íránu a opozice vyzvala k jejich bojkotu.

Očekává se menší účast než při minulých prezidentských volbách v roce 2017 i při loňských parlamentních volbách, kdy nepřišlo k urnám 57 procent voličů. Podle oficiálních předvolebních projekcí se může k hlasování dostavit jen 41 procent z 59 milionů Íránců, kteří mají právo odevzdat hlas, píše Reuters.

Vítěz nahradí dosavadního prezidenta Hasana Rúháního, který po dvou mandátech potřetí kandidovat nemůže.

Předběžné výsledky by mohly být začít zveřejňovány v noci na sobotu, konečné mohou být známé v sobotu. Kromě prezidentského úřadu se bude rozhodovat i o obsazení šesti parlamentních křesel a 200 000 míst v místních a městských radách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme