Írán hlásí spouštění další továrny na obohacování uranu

Írán spouští další továrnu na obohacování uranu. Napsal to deník Kajhán napojený na náboženské vedení země. Světová veřejnost se o závodě Fordou poblíž Kommu dozvěděla před dvěma lety. Írán tam chce vyrábět obohacený uran v podzemních sálech, aby technologii ochránil před případnými útoky. Dosavadní jediný provoz na obohacování uranu v Natanzu je nad zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrifugy na výrobu obohaceného uranu | Foto: United States Department of Energy

Šéf íránského jaderného programu Ferejdún Abbásí prohlásil, že nový závod ve Fordou začne už brzy pracovat.

Má produkovat nízce i vysoce obohacený uran. Podle neoficiálních zpráv už tam technici do centrifug zavádějí surovinu.

Írán přiznal existenci nově budované továrny teprve ve chvíli, kdy ji odhalily západní tajné služby. Teherán ale argumentoval, že podle platných regulí v té době ještě nemusel o závodě informovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spouštění nového íránského závodu mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Írán má zatím jednu jadernou elektrárnu v Búšehru a tam bude jaderné palivo dodávat Rusko. Íránci chtějí vlastními silami budovat údajně další elektrárny.

„V tomto případě je ale motivace jiná. Říkají, že do Fordo chtějí přesunout obohacování uranu ze závodu v Natanzu, který funguje několik let a protože je na povrchu, tak argumentují tím, že je ohrožený možnými vojenskými útoky, kterými vyhrožuje hlavně Izrael a Spojené státy,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Írán popírá, že by chtěl vyrábět jaderné zbraně, jak tvrdí Západ a Izrael. Tvrdí, že potřebují vyrábět izotopy pro výzkum a medicínské účely.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme